E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Ministrja e Shëndetësisë duhet të largohet

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

E vetmja mase racionale që qeveria mund të ndërmerrte sot kundër pandemisë, ishte t’u kërkonte falje qytetarëve për mashtrimin me videon e infektivit dhe të largonte menjëherë ministren e Shëndetësisë nga detyra.

Kjo nuk ka lidhje fare me politikën. Pandemia zbuloi qartë një fenomen që bota nuk e ka parë më parë. Të paktën, jo në këto përmasa. Armata e atyre që nuk besojnë tek shkenca sot është në nivelet më të larta historike. Madje mund të jetë sa gjysma e popullsisë.

Gati gjysma e njerëzve sot nuk e besojnë virusin. Mendojnë se ai është sajesë. Dhe arsyeja kryesore pse bota ka arritur në këtë pikë janë pikërisht institucionet. Kur institucionet gënjejnë ose deformojnë informacionin, njerëzit nuk besojnë. Kur politikanët përdorin krizat e shëndetit për interesat e tyre politike, njerëzit kërkojnë konspiracione.

Kur ministria e shëndetësisë gënjen publikisht, u jep argumente pandemoskeptikeve dhe lëkund edhe besimin e qytetareve që besojnë tek shkenca. Për rrjedhojë zbatimi i masave për të kufizuar pandeminë bëhet më i vështirë sepse askush nuk i merr seriozisht udhëzimet e autoriteteve që gënjejnë.

Lexo edhe :   Kollomoqi që na jep çdo ditë qeveria

Kur dikush gënjen tek shtëpia e tij, mashtron prindërit, bashkëshorten ose fëmijët. Kur dikush gënjen nga zyrat e shtetit, mashtron gjithë popullin. Kjo është arsyeja se pse në vendet e zhvilluara zyrtarët që kapen në mashtrim, largohen në sekondë.

Nëse një qeveri mashtron publikisht, qytetarët nuk besojnë. Rrjedhimisht shumë njerëz nuk kanë për të ndjekur udhëzimet që nxjerr Ministria e Shëndetësisë për të kufizuar pandeminë. Rrjedhimisht mund të humbasin edhe jetë. E gjitha për shkak të kolltukut të një zyrtari ose zyrtareje.

Ndaj nuk ka asnjë vend në botë që menaxhon kriza më zyrtare që kapen në mashtrim, por vënë në krye të tyre njerëzit më të respektuar dhe që ngjallin besim në publik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ndërvarur nga kokaina/ Jeta e panjohur e psikanalistit Sigmund Frojd

Sigmund Frojdi njihet si babai i psikanalizës, dhe interpretuesi më i famshëm i ëndrrave. Lindi në një familje austriake me origjinë hebreje. Karrierën si neurolog,...

“Thirri Allahu Akbar”, dyshohet për bombë tek kulla Eiffel

Pak çaste më parë, mediat e huaja raportuan se kulla Eiffel në Francë është evakuuar pas një kërcënimi për bombë. Policia është njoftuar për...

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i...

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...