E shtunë, 21 Nëntor, 2020
14 C
Tirana

“Më shumë se kurrë kemi nevojë për veprën e Nënë Terezës”

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

Në Shkup përkujtohet 110-vjetori i lindjes së humanistes shqiptare me famë botërore Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza.

Me rastin e 110-vjetorit të lindjes së Gonxhe Bojaxhiut – Nënë Terezës u përurua gjatë një manifestimi solemn pllaka përkujtimore e restauruar në vendin e shtëpisë së lindjes të saj në qendër të Shkupit.

“Nënë Tereza është simbol i humanizmit të pafund, të dashurisë ndaj njeriut, kujdesit dhe dhembshurisë ndaj të sëmurëve dhe të varfërve dhe të atyre jo aq me fat në jetë”, tha kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Kur bota po përballet me pandeminë e Covid-19, kur shohim rrezik për shëndetin e të gjithë njerëzimit, goditje të madhe mbi themelet e çdo sistemi shëndetësor dhe ekonomik, të gjithë në mënyrë të barabartë kemi nevojë për mbështetje të ndërsjellë dhe kemi më së shumti nevojë për veprën e nobelistes Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza.

“Jetojmë në një kohë me sfida të reja dhe të panjohura, megjithatë a nuk i ka çdo etapë e zhvillimit shoqëror vështirësitë e veta karakteristike. Ajo që mbetet e njëjtë para çdo vështirësie është dora e zgjatur e njeriut, solidariteti dhe sakrifica e komoditetit dhe relaksimi. Ne duhet të kontribuojmë për të fituar mbi këtë të keqe që e ka kapluar botën”, është shprehur Xhaferi.

E madhja Nënë Tereza ka thënë “Shkoni në shtëpi dhe duajeni familjen tuaj”, sepse çdo gjë fillohet nga familja”, ka thënë Xhaferi.

Drejtori i Institutit për Trashëgimi Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve në Maqedoni, Skënder Asani, tha se pllaka përkujtimore po shpaloset pikërisht në vendin ku Gonxhe Bojaxhiu ka lindur dhe ku ajo është pagëzuar, në zemrën e Shkupit, pranë kishës “Zemra e Krishtit”.

“Kjo pllakë dhe mensa që synojmë ta ngremë për të varfrit, sipas shembullit të kujdesit të saj, janë përkujtimi më modest, pa pompozitet e prepotencë, për humanisten më të madhe që ka njohur historia”, ka deklaruar Skënder Hasani.

Vepra më e re për sagën e familjeve katolike të Shkupit
Departamenti për Nënën Terezë pranë Institutit për trashëgimi kulturore ka promovuar edhe librin me titullin simbolik “Nga Gonxhe Bojaxhiu te Nëna Terezë”, nga autorët Albert Rama, pasardhësi i Don Zef Rama, pagëzuesi i Gonxhe Bojaxhiut dhe Nora Maliqi Zylalit.

Ky libër në vokacionin e tij shkencor ka në themel dimensionin e iluminizmit femëror, ku përveçse përvijohet jeta e Gonxhes nga Shkupi deri tek Nënë Tereza nga Kalkuta, është edhe një sagë për familjet katolike të Shkupit.

Drejtori i Institutit për Trashëgimi Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve, Skender Asani ka thënë se së shpejti do t’i drejtohen me një propozim dhe elaborat Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut që ta shpallë thesar kombëtar.

Me rastin e përvjetorit të 110-të të lindjes së humanistes shqiptare me famë botërore Gonxhe Bojaxhiu-Nënë Tereza, Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup ka shpall konkurs për punimin e një busti të figurës unifikuese të Nënës Terezës. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E drejta e jetës dhe aborti, vendim shumë i debatueshëm

Nga: Xhezair Zaganjori Muajin që lamë pas, konkretisht më 22 tetor 2020, Gjykata Kushtetuese e Polonisë dha një vendim shumë të debatueshëm lidhur me rregullimet...

Rama jep njoftimin e rëndësishëm, çfarë pritet të ndodhë në orën 18:00

Sikundër e paralajmëroi një ditë më parë se do të flasë lidhur me akuzat e lëshuara nga ana e PD-së për viktimat e pandemisë,...

Kur u ekzekutua Xhon Kenedi, vrasja e presidentit nuk ishte një krim federal

Kanë kaluar 57 vite që kur presidenti amerikan Xhon Kenedi u vra në Dallas më 22 nëntor 1963. Autori ishte Li Harvi Osvald, që...

Theu karantinën, tentoi të futej në Shqipëri. Çfarë i ndodhi në pikën kufitare

Një shtetase nga Kosova e cila ka rezultuar e infektuar me COVID-19, është arrestuar nga policia, pasi ka thyer karantinimin dhe ka tentuar të...

Infektohet politikani dhe biznesmeni i njohur bashkë me bashkëshorten e tij

Koço Kokëdhima së bashku me bashkëshorten Brixhida Kokëdhima, janë infektuar me Covid-19. Presidenti i Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka mësuar rezultatet e tamponit të fundit dhe...