E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Mbyllja e shkollave/Shahini informacion të rëndësishëm për të gjithë maturantët

Pas dy rasteve të para të konfirmuara me koronavirus në Shqipëri, qeveria njoftoi marrjen e masave më të rrepta.

Në mbledhjen e djeshme të task forcës kryeministri Rama deklaroi se do të anuloheshin fluturimet me pjesën veriore të Italisë dhe se institucionet arsimore do të mbylleshin për 2 javë.

Në lidhje me mbylljen e shkollave foli edhe ministrja Shahini, e cila sqaroi se ato do të qëndronin të mbyllura deri më 23 mars.

Ajo tha se orët mësimore do të zhvendosen online, në mënyrë që nxënësit të mos mbeten mbrapa me mësimet.

Ditën e sotme, Shahini ka publikuar linqet e të dy librave të maturës, matematikës dhe gjuhës shqipe, ku maturantët mund të lexojnë. Kjo sipas ministres, do t’i ndihmojë ata për t’u familjarizuar me natyrën e testeve.

Ajo iu bëri thirrje atyre që gjatë kësaj kohe të punonin me librat e Maturës Shtetërore, që janë përmbledhje e testeve dhe skemave të vlerësimit për gjuhën e huaj, matematikën dhe lëndët me zgjedhje për vitet 2011-2019.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...