E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

Vendosja e maskës/ISHP rrëzon disa nga mitet e ngritura për koronavirusin

Instituti i Shëndetit Publik ka sqaruar opinionin publik, në lidhje me 3 mitet e përhapura për koronavirusin.

Përmes disa fotove të shpërndara në Facebook, ISHP thekson se vendosja e maskës nuk të mbron nga koronavirusi, por ruajtja e higjienës po. ISHP thotë se vendosja e maskave është efektive për individët që shfaqin simptoma.

Një mit tjetër është se në situatë paniku nga koronavirusi, racizmi dhe ksenofobia janë normale në situata të tilla. ISHP sqaron se nuk ka justifikim për diskriminimin racial apo paragjykimet.

Ndërsa sa i përket shmangies së konsumimit të ushqimeve kineze apo marrjes së pakove nga Kina, ISHP njofton se OBSH nuk ka dhënë asnjë njoftim të tillë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...