E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Mbeti i plagosur sot/ Ja kush është Ardian Çapja dhe historia e hakmarrjeve në Elbasan

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Një ngjarje e rëndë u regjistrua sot në Elbasan, ku si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri ka mbetur i plagosur Ardian Çapja.

Ky i fundit thuhet të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe pritet të transportohet në spitalin e Traumës në Tiranë.

Kush është Ardian Çapja

Ardian Çapja është një emër shumë i njohur i botës së krimit jo vetëm në qytetin e Elbasanit, por edhe për drejtësinë. Ai është shoqëruar dhe arrestuar disa herë, ndërsa në vitin 2017 u ka shpëtuar dy atentateve me armë dhe eksploziv. Familja Çapja është pronare e hotel “Universit”, në hyrje të qytetit të Elbasanit.

I plagosuri i sotëm, Ardian Çapja është vëllai i Sokol Çapjes, i cili u ekzekutua në vitin 2005. Si pasojë e përplasjes dhe hasmërisë mes fisit Çapja dhe Mema në dekadën e fundit në Elbasan janë shënuar shumë viktima nga të dy palët, ndërsa shumë ngjarje janë ende pa autorë.

Për këtë atentat të tretë të dështuar që ndodhi paraditen e sotme, ende nuk ka asnjë pistë konkrete, por sërish sipas burimeve policore pista kryesore lidhet me konfliktet e vjetra të fisit Çapja. Kështu më 3 shkurt të vitit 2016 u vranë tre pjesëtarë të kësaj familjeje, kurse Florenc Çapja i shpëtoi një atentati të ndodhur në qershor 2016, ku mbeti i plagosur shoku i tij, Bledar Muça, me të cilin po udhëtonte në një makinë. Ndër vite, familja Çapja është akuzuar si e përfshirë në ngjarje kriminale, por edhe ka qenë edhe pre e tyre.

Historia e hakmarrjeve të fisit Çapja

Historia e krimeve të pazbardhura ka si moment nisjeje vitin 2005.

Në dhjetor të këtij viti, pas një konflikti mes ish-shefit të Qarkullimit Rrugor të Elbasanit Fadil Mema dhe Sokol Çapjas mbeti i vrarë ky i fundit. Policia identifikoi si autorë nipat e oficerit të policisë.

Lexo edhe :   Publikohen pamje nga masakra e Elbasanit
Lexo edhe :   Publikohen pamje nga masakra e Elbasanit

Nuk do të vononte reagimi, kur në maj të 2006 vritet kunati i Memës, Ardian Ibrahimi. Pas një periudhe qetësie të rremë, kalvari i vrasjeve rihapet në vitin 2012 me Gentian Beqirin, një nga të akuzuarit për vrasjen e Sokol Çapjas dhe që ishte lënë në arrest shtëpie nga gjykata.

Dhe pas kësaj ngjarjeje tentohet të vritet edhe Fadil Mema, i cili mbeti i plagosur. Ngjarjet do të zhvendoseshin në Itali, ku në mars të vitit 2015 ekzekutohet ish-shefi i Qarkullimit Rrugor, Fadil Mema, në qytetin e Torinos.

Ndërsa një vit më pas, në një ambient ku qëndronin familjarë të fisit Çapja dhe miq të tyre ndodhi një atentat i rëndë që njihet si “masakra e Elbasanit”, ku dy persona të armatosur hapën zjarr duke lënë të vrarë 3 persona, mes të cilëve edhe Agron Çapjan. Ndërsa në prill të 2016-s ekzekutohet në një hotel në Tiranë shtetasi Dritan Sheme, i afërm i Fadil Memës.

Të gjitha këto ngjarje, asnjëra prej të cilave gjatë dekadës së fundit nuk është zbardhur plotësisht nga drejtësia, i kanë dhënë mundësi grupeve rivale që t’i lajnë vetë hesapet, të cilat duket se jo vetëm nuk janë mbyllur, por po bëhen akoma edhe më të rrezikshme, edhe për sigurinë publike.

Vrasjet e Elbasanit:
Dhjetor 2005, vritet Sokol Capja

Maj 2006, vritet Ardian Ibrahimi
Gusht 2012, vritet Gentian Beqiri
Gusht 2012, plagoset Fadil Mema
Mars 2015, vritete Fadil Mema
Shkurt 2016, vritete Agron capja
Shkurt 2016, vritet Ardit Sinakolli
Shkurt 2016, vritet Eno Badelli
Prill 2016, vritet Dritan Sheme

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidencë në kohën e koronavirusit

Gjashtë muaj kohë ka Kancelarja Angela Merkel për të negociuar kompromise në BE. Lufta kundër pasojave të pandemisë COVID-19 ka përparësi. Një gjë është...

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...

A votoi për shkarkimin e Vjosa Osmanit? Ja si përgjigjet ministrja e Kosovës

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, deklaroi se ka abstenuar në votimin për shkarkimin e Vjosa Osmanit, nga pozitat në LDK. Në një intervistë për emisionin...

Eksodi i shqiptarëve/ Meta nxjerr foton e 30 viteve më parë brenda Ambasadës gjermane

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 30-vjetorin e eksodit të shqiptarëve, duke postuar një foto ku shihen qytetarë shqiptarë brenda ambasadës gjermane në Tiranë. Përmes një...

Vidhte në banesat e dëmtuara nga tërmeti, bie në pranga 35-vjeçari nga Durrësi

Policia e Durrësit ka arrestuar një 35-vjeçar pasi akuzohet për vjedhje të shumëfishta. Shtetasi Xh.K., 35 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për...