E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Mashtrimi me djathin/ Nga ta dimë se çfarë po hamë?

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Gazetari i mirënjohur Mentor Kikia, ka ndarë shqetësimin me miqtë e tij lidhur me sigurinë ushqimore. Kohët e fundit po ushtrohen kontrolle të shumta lidhur me ushqimet, të cilat ishin bërë gati për shitje, ndonëse u kishte kaluar afati i skandancës.

Kikia kërkon të dijë se nga kush kontrollohen ata që prodhojnë djathin? Sapo këmba shkel në një dyqan, flitet për djathë me çmime të ndryshme, kjo një mënyrë për të dalluar djathin cilësor.

Krejt natyrshëm të vjen pyetja nëse është djathë dhe jo një përzierje teknologjike. Ai shton më tej se në shumë dyqane bulmeti, sot shitet djathë pa etiketën e prodhuesit, dhe pa deklaruar përbërësit. Shpesh shikon një copë letër mbi një shkop ku shënohet: “Djathë dele Jugu”, “Djathë Gjirokastre”, apo thjeshtë “Djathë lope”, dhe çmimi përkatës. Po nga ta di qytetari se çfarë përmbajtje ka ai djathë që ai blen?

Statusi

Nga ta di unë që ky është djathë dhe jo një përzjerje teknologjike? Në shumë dyqane bulmeti, sot shitet djathë pa etiketën e prodhuesit dhe pa deklaruar përbërësit. Shpesh shikon një copë letër mbi një shkop ku shënohet: “Djathë dele Jugu”, “Djathë Gjirokastre”, apo thjeshtë “Djathë lope”, dhe çmimi përkatës.

Po nga ta di unë, që ai është vërtet djathë deleje apo dhie? A kam të drejtë unë të dyshoj se ai është bërë me qumësht pluhur, niseshte, vaj palme dhe disa pika esence(aromë) dhie, qëshitet edhe kjo si parfum. Shitësi të jep sigurinë: E ke pa merak, e marr direkt në baxho, apo direkt në fabrikë. Po atë në baxho dhe fabrikë kush e kontrollon? Si është e mundur që djathi nuk myket, por thjeshtë thahet si të ishte gëlqere. Si është e mundur që kosi nuk thartohet e as myket, edhe sikur ta lësh në diell një javë?

AKU-ja kontrolloi një fabrikë para pak ditësh, “REND&BLEND&CO”, dhe doli që prodhonte qumësht, kos, djathë(dhie, dele, lope), gjizë, salcë etj, me qumësht pluhur dhe vaj palme. E gjobitën për evazion fiskal. Vaji i palmës, padyshim, nuk është helm. Por unë duhet ta di kur blej djathë lope, e kur blej djathë me vaj palme. Unë nuk kam parë deri tani asnjëlloj djathi, qumështi apo kosi me emrin “REND&BLEND&CO”.

Po ku i dërgonte tonelatat e “bulmetit” me vaj palme atëherë kjo fabrikë? Padyshim që furnizon këto dyqane që më pas i vënë shkopinjë me letra: “Djathë dele Jugu”, “Djathë Gjirokastre”, “Djathë Dukati”….  Nuk dua të krijoj as panikun më të vogël. Nuk dua të ndëshkojmë në asnjë pikë djerse ata që punojnë me ndershmëri. Por nuk duhet të pranojmë mashtruesit që nga i njëjti kazan me qumësht (në rastin më të mirë), të bëjnë edhe djathin e lopës, edhe të deles, edhe të dhisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...