E shtunë, 30 Maj, 2020
20 C
Tirana

Masat ndaj koronavirusit/ Arrestohen mbi 100 protestues në Gjermani

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

Veseli: Demokracia e Kosovës është në momente vendimtare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, shprehet se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, demokracia është në një moment vendimtar, siç është edhe...

 “Zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, BE-ja thirrje politikanëve në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të BE-së, i janë drejtuar me një mesazh të qartë politikanëve në Kosovë, që...

Skandaloze/ Tenisti i famshëm lobon kundër Kosovës, Daçiç e shpërblen

Serbia po përdor sërish sportin, për politikë! Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka shpërblyer me mirënjohje tenistin me famë botërore,...

Cakaj jep lajmin e mirë për Shqipërinë

Ministri Gent Cakaj, ka bërë me dije se grupi negociator për bisedimet e aderimit në BE është ngritur. Ai njoftoin me anë të një...

Rritje e numrit të të infektuarve, ja si paraqitet situata në 24 orët e fundit

Situata me koronavirusin vijon me të njëjtat shifra sikundër gjatë javës, duke mos pësuar asnjë ulje të kurbës. Në përditësimin e fundit të Ministrisë së...

24 vite më parë/ Namik Dokle nxjerr foton e rrallë të grevës së urisë

Ish-kryetari i Kuvendit, Namik Dokle dhe deputet për disa legjislatura, ka ndarë me ndjekësit e tij një foto të rrallë të grevës së urisë...

Më shumë se 100 gjermanë janë arrestuar nga policia, pasi kanë dalë të protestojnë kundër masave të ndërmarra për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Në Gjermani janë ndaluar me ligj grumbullimet masive, por kjo nuk i ka ndaluar protestuesit të mblidhen në sheshin kryesor të Berlinit.

Mediat evropiane raportojnë se qeveria gjermane ka urdhëruar që të mos lejohet që më shumë se 20 njerëz të mblidhen në një vend, e po ashtu të respektohet distancimi social.

Protestuesit mendojnë se gjendja e jashtëzakonshme ka kaluar dhe se jeta duhet të kthehet në normalitet. Raportohet se 105 persona janë arrestuar nga policia.

Gjermania renditet e pesta në botë për numrin më të madh të infektuarve, por ndryshe nga SHBA, Italia, Spanja dhe Franca, ajo shënon një numër më të vogël të viktimave.

Lexo edhe :   Çfarë po ndodh? Kë po kërcënon aq ashpër Gjermania

SHBA regjistron 963,472 raste dhe 54,357 viktima,

Italia regjistron 195,351 raste dhe 26,384 viktima,

Spanja regjistron 223,759 raste dhe 22,902 viktima,

Franca regjistron 161,488 raste dhe 22,614 viktima,

Gjermania regjistron 156,727 raste dhe vetëm 5,880 viktima.

Ndërkohë që edhe Mbretëria e Bashkuar që shënon një numër më të vogël të rasteve (149 mijë), regjistron pothuajse 4-fishin e viktimave (20,787).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Respektoni vendimin e Kushtetueses/ Eurodeputetja gjermane, apel të prerë Kosovës

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që dekreti i presidentit Hashim Thaçi për ta mandatuar Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e Kosovës për...

‘Fluturon’ përsëri kurba, policia njofton për lëvizjen gjatë ditës së nesërme

Policia e Shtetit informon qytetarët në lidhje me masat se si do të procedohet për nesër. Të dielën do të jenë të hapura të...

Shembulli nga Britania dhe VIP-at shqiptarë që s’pyesin për shtet

Nga: Mustafa Nano Britania e Madhe ka qenë në karantinë, si shumë vende të tjera. Dhe karantina është respektuar nga pjesa më e madhe e...

Rritje e numrit të të infektuarve, ja si paraqitet situata në 24 orët e fundit

Situata me koronavirusin vijon me të njëjtat shifra sikundër gjatë javës, duke mos pësuar asnjë ulje të kurbës. Në përditësimin e fundit të Ministrisë së...
WhatsApp KONTAKTO TT