E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Bari në malet e tua, apo argat në fushat e Greqisë

Më të lexuarat

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Nga Shpëtim Nazarko

Thonë se kur ministri jashtëm serb Daçiç zuri e i këndonte turqisht për ti bërë qejfin Erdoganit, kishte një hall të vogël veç të tjerash. Puna ishte që ky i fundit të blinte nja 6 mijë ton mish, që Turqisë i duhen jo vetëm për konsum të brendshëm, po dhe për atë turizmin që i lulëzon më shumë nga gjërat e tjera.

Ajo që dihet ca më mire nga ajo që tregova më lart, është që Serbia, ndryshe nga ne që importojmë deri në 60 përqind të mishit për herë parë në historinë mijëra vjeçare të ekzistencës, subvencionon 70 dollarë për një dele dhe 400 dollarë për një lopë. Shumë duket apo jo, apo serbët janë thjesht gomarë dhe aq?

Ajo që kam përmendur shpesh dhe do ta përmend deri sa të kem mundësi të shkruaj edhe ca më shpesh, ishte një ide e thjeshtë. Nëse qeveria do t’u falte 1000 familjeve fshatare të Kukësit nga 200 qengja në pamje të parë, do tu kishte falur 5 milionë euro. Të cilat pas pak vjetësh, mund tua merrte në taksat për çdo produkt që dilte nga delet në qumështin e djathin e baxhove, në artizanatin e krijuar, në lëkurët e tyre që bëjnë minumumi nga dy dollar, po që i çojmë në eksport tani dhe i marrim me çmim dhjetë fish në trajtën e këpucëve etj, etj.

Një llogaritar i thjeshtë, do ta bënte këtë llogari edhe për Luginën e Vjosës, apo në kullotat e pafundme të Shqipërisë. Dhe mbështetur edhe në një arsye më të thjeshtë. Shqipëria që deri në 1939, ka pasur në mënyrë absolute vendin e parë në Europë për numrin e të imtave për 1000 banorë pra edhe përmbi Zvicër, Angli e Gjermani, e ka më të lehtë për kushtet e sotme të zhvillojë blegtorinë se bujqësinë, që lëngon nga ligji 7501 dhe nga mungesa e një reforme agrare reale.

Eh mirë e ke ti, më thoshte një nga kritikuesit e Konicës. Po ku ta gjejmë barin? Se fshatari i Kukësit, duhet të shkonte andej nga Myzeqeja për të dimëruar… Bëhet më ajo punë skllavi? Besoj se sot gjërat kanë ndryshuar dhe barin që Nanua dikur thoshte dhe e blemë edhe jashtë, se në ekonomi tregu jemi, mund të ta bien me makinë e ta magazinosh për dimër jo në Kukës, po edhe në Vermosh.

Punët ndoshta janë më të komplikuara se thotë edhe kritiku im. E falimentuar disa kohë më parë Argjentina, iu drejtua këshilltarëve gjermanë. Pasi studiuan gjeografinë e vendit, ata rekomanduan(dhe këtu po i bie thjesht) nja tre gjëra të vogla. Për shkak të gjatësisë së vendit, gjermanët rekomanduan, rritjen e lopëve të sojës dhe limonave. Dy nga tre produktet i mori Kina me kontratë për një kohë të gjatë dhe Koka–Kola, po për një periudhë të gjatë.

Në rastin tonë, këto punë më thjesht dhe më qartë, mund ti zgjidhte Banka Agrare apo siç i thonë sot edhe banka e zhvillimit. Një bankë që Shqipëria megjithëse vend bujqësor e blegtoral prej mijëra vjetësh është edhe e vetmja në botë, që nuk e ka. Kjo bankë që në Shqipëri Zogu e krijoi që më 1925, pra dhjetë a pesëmbëdhjetë ditë pasi erdhi në pushtet pas revolucionit të Nolit, u shkri pas 100 vjetësh, sepse falimentoi. Megjithëse asetet e saj që shtrihen në shumë qendra qytetesh në dorë të një pronari të ri, bëjnë ende shumë para. Banka thonë ishte edhe përpara kohës së Zogut dhe kreditonte fshatarët e zonave psh. të Vlorës që merrnin e jepnin me bagëtinë me shumicë që kishin.

Lexo edhe :   Greqia kthen autobusët me punëtorë sezonalë, 1 person me Covid-19

Natyrisht për të mos shkuar në duart e shtetit, mund të përdornim bankën të cilën mund ta krijonte qeveria ndoshta dhe me partner të përbashkët. Dhe nëse do të kishte vështirësi, mund ta përdorte këtu, atë garancinë sovrane më mirë se kudo tjetër. Bagëtia nuk do shumë e shumë vite për të dalë në tregun e eksporteve.

Lexo edhe :   Shifra të larta në Greqi, mbi 1.300 raste të reja me koronavirus

Duhet bërë apo nuk duhet bërë? Mos do të na kthejë në barinj, ky njeri do të thotë dikush… Besoj se Zvicra që ishte prapa nesh në numrin e bagëtive dikur e zhvilloi deri në perfeksion këtë industri nëpërmjet përpunimit. Dhe ndërmarrjet e saj përpunuese të përhapura gati kudo nëpër botë, sjellin rrotull nja njëqind miliardë, apo gati dhjetëfishin e prodhimit tonë vjetor kombëtar. Sepse ndryshe nga ne psh. që e hedhim 100 përqind të leshit në gropë pa asnjë lek, se ndryshe nga që e shesim lëkurën për eksport dhe pastaj e blejmë 10-fish më shtrenjtë në çmimin e këpucëve, Zvicra nuk e bën këtë. Ajo e përpunon çdo gjë.

Unë mund ta kuptoj që është e vështirë të përpunojmë kromin, a minerale të tjera se ka ustallarë më të mëdhenj nga ne në këto fusha, por nuk mund ta kuptoj përpunimin në këtë fushë të thjeshtë që quhet blegtori. Unë nuk mund ta kuptoj që për herë parë në historinë e saj, Shqipëria plotëson me mish vetëm 40 përqind të nevojave të saj. Ku vemë, se vërtet nuk ka njeri ta kuptojë këtë?

Pyetja për qeverinë shtrohet thjeshtë:

Bari në malet tona, apo argat në fushat e Greqisë?

Këtë pyetje duhet t’ja shtrojnë vetes ata që i rrinë vërdallë tërë ditën e ditës qeverisë sot, a qeverive që kemi kaluar duke i propozuar metoda që të ngrenë flokët përpjetë. Është më mirë ta dëgjojnë edhe ca të tjerë, që pas kësaj katrahure që na bëri gazin e botës me histori kanabisi, zënë e nxjerrin lapse në televizone, se sa meleonë fitojmë, nëse rimbjellim kanabisin, kësaj radhe për qëllime mjekësore.

Folur seriozisht. Qeveria duhet t’i rikthehet një teme të thjeshtë, tani që epidemia e Covid-it po mbaron. Bashkë me fatkeqësitë që ajo bie, sjell dhe mirësi po aq të mëdha. Do të na ndihmojë të heqim qafe të gjitha budallallëqet e pafundme që kemi bërë këto tridhjetë vjet, me pika karburanti, dyqane e restorante, kafene e hoteleri nga të tëra anët.

Kam idenë se duhet t’i thërrasim mendjes. E para gjë që ndoshta duhet të bëjë kjo qeveri, është t’i rikthehet e të bëjë Bankën Agrare, e le ta quajë po të dojë që të mos ta zërë mallkimi i emrit të parë edhe bankë zhvillimi. I zgjidh ajo pastaj hesapet me fshatarët më thjeshtë se sa mendohet.

Po të dojë, e të mos hyjë në histori të gjata pra ta zërë frika se mos falimenton si më parë, le të kujtojë një fond të vogël zhvillimi dikur që përqindjet e kthimit të kredive nga fshatarët i kishte në masën 97 përqind. Të vogla po të sigurta.

Si gjithnjë endur në fushën e ideve nuk më hy në punë emri i personazheve.

Dhe për t’i evituar sa më shumë ata dhe për të mos rënë në dorën e qeverisë, kjo e fundit të bëjë vetëm një punë. Të krijojë a mundësojë Bankën Agrare me paratë e saj apo me paratë e të tjerëve dhe nëse e bën me paratë e të tjerëve, ta vejë aty atë garancinë sovrane.

E duke e mbyllur, rikthehem prapë te titulli i artikullit.

“Është më mirë bari në malet e tua, se argat në fushat e Greqisë”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...