E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru në fillim të këtij muaji, ndërsa vijonte mjekimin në shtëpi. Sipas mediave argjentinase, Maradona pësoi arrest kardiak.

Ai në 30 tetor festoi 60-vjetorin e lindjes, ndërsa pak ditë më pas iu nënshtrua ndërhyrjes në tru. Mediat e huaja aludojnë se ikona e futbollit argjentinas, nuk pati një vdekje për shkaqe natyrale, duke nënkuptuar se ai u vra. Në fakt këto zëro u konfirmuan pas dëshmisë së infermieres së turnit në shtëpinë e tij, e cila gënjeu mbi raportin e 60-vjeçarit.

Raportohet se shefat e shëndetësisë u thanë mjekëve të parë që arritën në shtëpinë e Maradonës: “Thirrni prokurorët dhe policinë. Ne nuk duam një rast tjetër të Garcia Belsunce”. Ata mesa duket i referoheshin vrasjes së pazgjidhur të sociologes argjentinase Maria Marta, vdekja e së cilës fillimisht u trajtua si një aksident, kur trupi i saj u gjet në një banjë.

Në Argjentinë kanë nisur hetimet, për të konstatuar nëse Diego Maradona u vra apo ai vdiq nga një sulm në zemër, siç u raportua.

Një spital privat në Argjentinë ishte kontraktuar për t’u kujdesur për Diego Maradona, por për fat të keq legjenda e futbollit nuk ia doli.

Argjentinasi luajti për klubet më të mëdha si Boca Juniors, Napoli dhe Barcelona dhe u adhurua nga miliona tifozë në mbarë botën për aftësitë e tij të shkëlqyera.

Maradona, i konsideruar si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, fitoi Kupën e Botës me Argjentinën në vitin 1986, ku do të mbahet mend edhe për golin me dorë të shënuar kundër Anglisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau kunatën dhe e hodhi në liqen, burg përjetë për autorin (Emri)

Dashamir Xhepa, i cili akuzohet se vrau kunatën e tij dhe më pas e hodhi në liqenin e Sharrës, është dënuar me burgim të...

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/Ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...