E martë, 27 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Maqedonia e Veriut luan “pisët”, ja si pritet rreshtimi i ‘Dardanëve’ (FOTO)

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Një situatë aspak normale u krijua para ndeshjes vendimtare Maqedoni e Veriut- Kosovë, e vlefshme për “play-off”-in e Ligës së Kombeve.“Dardanët” e trajnerit Shaland janë “provokuar” duke u lënë të stërviten pa drita në stadiumin e Shkupit. Një situatë kjo e paprecedentë, që nuk është hasur më parë. Për rreth 20 minuta, Kosova është detyruar të stërvitet në errësirë në stadiumin “Todor Proeski”, kur sipas rregullit nga UEFA, çdo skuadër mike duhet të stërvitet në kushte sa më optimale.

Kosova e drejtuar nga Bernard Shaland do të ketë shansin që sot ndaj Maqedonisë së Veriut në stadiumin e Shkupit, të sigurojë finalen e Ligës D në Ligën e Kombeve. Për ndeshjen gjysmëfinale Maqedoni e Veriut-Kosovë, me start nga ora 20:45 në stadiumin kombëtar të Shkupit, UEFA ka caktuar gjyqtarët holandezë Dani Makelie, Mario Diks dhe Hesel Stegstra. Në këtë takim do të ketë përdorim të sistemit VAR.

Kujtojmë që ndeshja do të jetë vendimtare për sa i përket fateve të 2 përfaqësueseve.

Në një konferencë për shtyp, trajneri i “Dardanëve”, Bernard Shaland ka folur edhe për mungesën e Rrahmanit, duke ngritur edhe dyshime.

“Unë mund ta shpjegoj se çfarë ka ndodhur, por nuk mund ta kuptoj edhe aq mirë pse ka ndodhur kështu. Po jetojmë në një kohë të veçantë me ‘COVID-19’ e disa gjëra janë dukshëm më të vështirësuara sesa në kushte normale. Kemi bërë maksimumin duke provuar nëpërmjet UEFA-s dhe FIFA-s, nëpërmjet federatës italiane, nëpërmjet regjionit të Napolit. Pra, në çdo formë kemi provuar që Amir Rrahmanin ta kishim këtu, por nuk ka qenë e mundur. Për ne është e pakuptueshme, pasi nga i njëjti shtet, nga një klub që ka shumë raste pozitive, dikush të mund të jetë pjesë e ekipit kundërshtar (rasti Goran Pandev)”, u shpreh Shaland.

Lexo edhe :   Pandemia në Kosovë: 186 të infektuar dhe 2 viktima
Lexo edhe :   Pandemia në Kosovë: 186 të infektuar dhe 2 viktima

FORMACIONI – Në këtë ndeshje, pa frikë mund të thuhet se mungon një bosht i rëndësishëm i Kosovës. Milot Rashica, Vedat Muriqi, Amir Rrahmani, Idriz Voca, Hekuran Kryeziu, Besar Halimi, Samir Ujkani e Bernard Berisha nuk janë të pranishëm për këtë sfidë vendimtare.

Ndaj Maqedonisë së Veriut, Shaland pritet t’i besojë Arijanet Muriçit në portë dhe në mbrojtje Vojvoda, Aliti, Dresheviç e Kololli. Para tyre, Shala dhe Celina, ndërsa në repartin e avancuar treshja Berisha, Zeneli dhe Zhegrova do të jenë në mbështetje të Atdhe Nuhiut. Në rast fitoreje, Kosova pret fituesen e çiftit Gjeorgji-Bjellorusi për finalen, ndeshje e cila vendos ekipin që shkon në Europian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...