E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Mamurras/ “Të fortët” bëjnë ligjin, gjunjëzojnë institucionet

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Fiks Fare solli fakte të reja të mos ekzistencës së shtetit ligjor në Mamurras, ku të fortët sundojnë mbi ligjin dhe kërcënojnë nëpërmjet dhunës verbale dhe fizike individë të cilët punojnë dhe jetojnë me ndershmëri.

Rastit të Erald Ndojit, babait të tre fëmijëve i cili kërcënohet nga vëllezërit Gega për shkak të konkurencës, shërbimit të kabllorit, i bashkëngjitet edhe denoncimi i Marjan Pepës. Marjan Pepa, jeton në të njëjtën rrugë me vëllezërit Gega, në lagjen Dritas, Mamurras. Rreth dy vjet më parë ai mori një leje ndërtimi për shtëpinë e tij. Kur nisi punimet , kamionët dhe mjetet e tjera pengoheshin nga vëllezërit Gega, të cilët kanë bllokuar rrugën duke ndërtuar një mur rrethues përtej pronësisë së tyre, duke zaptuar kështu pronën publike.

Familja Pepa pas disa denoncimesh, arriti më në fund të vërtetonte se muri ishte ndërtuar pa leje, madje edhe shtëpia luksoze e Gjergj Gegës ishte pa leje ndërtimi. Por edhe pse është marrë një vendim për prishjen e murit rrethues IMT-ja Kurbin nuk vepron. E gjitha kjo situatë ku shteti nuk ka vepruar për të vënë në vend drejtësi, ka degjeneruar në dhunë. Marjan dhe Ndue Pepa janë dhunuar në oborrin e shtëpisë prej vëllezërve Gega. Kjo ngarje ka ndodhur rreth një muaj më parë. Të pranishme kanë qenë edhe forcat e policisë të cilët ishin thirrur aty për ndërtimin pa leje. Pas kësaj ngjarje për Gjegj Gegën është dhënë masa arrest shtëpie për veprën penale “plagosje e lehtë me dashje.”

Karvani i denoncimeve në prokurori dhe polici ndaj vëllezërve Gega ka nisur dy vjet më parë. Edhe pse objekti mur rrethues dhe banesa ishin ndërtim pa leje policia dhe prokuoria nuk arriti ta verifikonte, por e pezullonte çështjen. Pas një viti e gjysmë, me këmbënguljen e familjes Pepa, prokuroria arriti të vërtetonte se muri ishte pa leje ndërtimi dhe se dosja e legalizimit për banesën, e paraqitur nga vëllezërit Gega i përkiste një tjetër qytetari me të njëtat gjeneralitete, por me banim në Laç.

Sipas Marjan Pepës pavarësisht se Gjergj Gega është dënuar për veprën penale të ndërtimit pa leje, ai vijon të kryejë punime sërisht pa leje në shtëpinë e tij. Denoncimet e herë pas herëshme të Marjan Pepës kanë rënë në vesh të shurdhër, pasi prokuroria vazhdimisht ka vendosur mos fillimin e procedimit penal.

Më në fund IMT-ja Kurbin mori një vendim për prishje të murit rrethues. Madje i vendosi dhe një gjobë prej 5 milion lekësh të vjetra për ndërtim pa leje.

Por ky vendim, edhe pse i marrë rreth pesë muaj më parë akoma nuk ka gjetur zbatim.

Drejtori i IMT-së Jetmir Mzhika në vend që të zbatojë ligjin dhe vendimet që ka marrë vet, i kujton qytetarit që në këtë pozicion e ka vendosur ai veten. Madje aludon që konflikti me Ardian dhe Gjergj Gegën nuk ekziston.

Jetmir Mzhika, në zbatim të ligjit dhe vendimit që ka marrë për prishje te objektit Mur rrethues, duhet të vazhdoj me ekzekutimin pavarësisht se është hapur një proces gjyqësor.Në fund të vendimit për prishje citohet se Ankimi Administrativ dhe gjyqësor i këtij vendimi nuk pezullon ekzekutimin e tij. Kundërshtimi i juristes por edhe i drejtorit të IKMT-së për mos ekzekutim është i pajustifikueshëm ligjërisht. Për më tepër kur të dy janë të bindur që ndërtimi është pa leje dhe vënë në dyshim gjykatën duke aluduar se nuk e dinë se çfarë mund të ndodhë atje.”

Marjan Pepës, përveç bllokimit të punimeve të shtëpisë, duke qenë se i ka kaluar afati i lejes së ndërtimit do t’i vendoset gjobë. Gjobë që duhet ta paguaj ai, edhe pse bllokimi i punimeve ka ardhur si pasojë e neglizhencës së institucioneve shtetërore.

Por ndërkohë që Marjan Pepa vuan pasojat e moszbatimit të ligjit, dhunuesi i tij dhe i ligjit vazhdon të lëvizë i lirë. Për veprën penale të ndërtimit pa leje, Gjergj Gega në Mars të këtij viti është dënuar nga gjykata me 6 muaj burg që më pas u konvertua po nga gjykata me periudhë prove prej 12 muajsh. Me kusht që gjatë kësaj periudhe të mos kryejë vepër tjetër penale.

Në muajin Qershor Gjergj Gega është përfshirë në një tjetër konfikt fizik me shtetasin Erald Ndoji, prokuroria vendosi që nuk ka vepër penale. Në muajin Korrik ky shtetas u konfliktua sërish fizikisht me Nude dhe Marjan Pepën, gjykata la në fuqi masën arrest shtëpie për veprën penale plagosje e lehtë me dashje. Gjatë kësaj kohe, kur ky individ ka qenë në arrest shtëpie ka vijuar me kanosjen e qytetarëve në konfikt dhe del i pa shqetësuar nga banesa. Të gjitha këto fakte të sjella me zë e figurë në Fiks Fare, ngrenë vetëm një pyetje “A ka shtet në Mamurras?”./tch

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...