E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

Takimi Rama-Mitsotakis/ Italia mund të jetë palë e tretë në dialog

Dalin në dritë detaje të reja nga takimi i zhvilluar dje mes Edi Ramës dhe kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis.

Korrespodenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe tha se ky takim ka prodhuar mjaft pozitivitet dhe se pala greke mbeti e kënaqur.

Sipas tij, për çështjen e zgjidhjes së kufirit mund të hyjë edhe një palë e tretë, e cila mendohet të jetë Italia.

“Rama ka thënë për një palë të tretë mike, kjo palë duhet të jetë Italia, pasi para pak muajsh ka pasur një marrëveshje shumë të drejtë dhe Greqia mund të pranojë, pra që vendi mik është Italia. Dua të them, se pala greke ishte shumë kënaqur. Mitsotakis dhe Rama u larguan nga takimi por ngelën anëtarët e ekipit grek, dhe ata thanë të gëzuar: Ok, tashmë e kemi një partner. Ndërkohë Rama ua ka bërë të ditur se gjithçka do bëhet sipas konventës ndërkombëtare”, tha ai për emisionin “Open”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...