E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Për ata që duan të bëhen të famshëm deri më 25 prill

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga Alfred Peza

A doni që të bëheni shpejt e shpejt këto muaj deri më 25 prill 2021, ai që keni ëndërruar gjithmonë, por kurrë nuk ia keni arritur deri më sot? A jeni një gjeni i shpërfillur? A jeni ju vetë boshti, të cilën bota ende nuk e ka parë, ndërsa rrotullohet e rrotullohet pa u ndalur vetëm rreth jush?

Mos u mërzisni. Sepse gjithkush aty e ka çerek orëshin e famës së tij në këtë jetë. Edhe ju do ju jepet rasti, madje shumë më shpejt dhe në përmasa shumë herë më të mëdha, sesa e keni ëndërruar madje. Sepse jetojmë në periudhën e artë, kur nëse ju shkon mendja për diçka, dëshira do ju realizohet! Madje, edhe do tejkalohet.

A doni të jeni përshembull një analist i njohur? Një opinionist me përmasa Ballkanike? Një shkencëtar i madh ndërkombëtar? Ekspert i shquar evropian? Intelektual i klasit të parë? Një historian i madh me famë botërore? Mendimtar i shekullit XXI apo i mijëvjeçarit tonë të ri? Një VIP që do habisësh së shpejti gjithë planetin, duke e pushtuar më shpejt sesa Covid-19?

Është fare e thjeshtë. Mjafton që të shani bukur, ndryshe dhe si askush tjetër më parë Edi Ramën. Qeverinë e tij. Partinë Socialiste. Mazhorancën e saj në tërësi. E pastaj me radhë. Ministrat më të rëndësishëm. Drejtuesit kryesorë të Grupit Parlamentar. Kryebashkiakët më të suksesshëm. Figurat kryesore drejtuese dhe këdo tjetër që gëzon mbështetje dhe simpati në opinionin publik.

Sa më e madhe sharja, gënjeshtra, fyerja, fjalët e pista, fjalori vulgar… aq më i madh do të bëheni edhe ju nga portalet, rrjetet sociale dhe mediat e opozitës. Aq më shumë do shpërndahen mendimet tuaja të vyera. Aq më shumë njerëz do fillojnë që të flasin për ju. Aq më shumë do eksitohen turmat virtuale dhe do ta ngrenë në qiell figurën tënde të ndritur.

Pas kësaj të gjitha të tjerat vijnë vetë. Do ta kuptosh këtë, vetëm atëherë kur të marrësh më shumë se kurrë më parë në jetën tënde, like. Komente pozitive. Shpërndarje të postimit, shkrimit, apo të asaj që ke bërë. Aq më shumë friends-a virtualë do të kesh brenda ditës. Pa llogaritur më pas edhe ftesat dhe komunikimet në inbox-in e rrjeteve të tua sociale. Sms-të në celular. Thirrje nga njerëz që kishin shekuj pa u kujtuar për ty. Pa llogaritur këtu thirrjet nga të panjohur dhe nga emra që nuk i kishe dëgjuar kurrë më parë.

Si mund t’ia arrish kësaj? Është shumë e thjeshtë. Sepse ti e ke mësuar herët lojën e kungulleshkave. Për shembull: Nëse Edi Rama thotë se në Llogara do të bëhet një tunel, ti duhet të flasësh si ekspert i rrugëve dhe infrastrukturës dhe duhet të thuash: Pse një? Po sa? Dy tunele. Ose, asnjë tunel fare. Varet, nga pritshmëria e opozitarëve të rrjetit.

Lexo edhe :   “Listat hapen 100%”/ Balla: Formulën nuk e kemi shpikur ne
Lexo edhe :   "Hajde mos i beso pastaj ato thashethemet"/Meta kryeministër pas zgjedhjeve, Basha president. Patozi 'trondit' me deklaratën

Nëse bie pandemia dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve thotë se duhet mbajtur maska nga qytetarët, ti duhet të thuash që jam shkencëtar ndërkombëtar dhe duhet ta kritikosh shumë fort këtë këshillë koti dhe duhet të mbrosh tezën: Sa e dëmshme është mbajtja e maskës. Dhe, sesi qeveria ka një plan djallëzor për qytetarët, që duke mbajtur maskë, gjurmohen nga sulmohen më shumë nga covid-19.

Nëse bie tërmeti, ti duhet të besh si analist i shquar me titullin shkencor “gjitholog” dhe duhet të demaskosh qeverinë që nuk e parashikoi tërmetin. E jo vetëm kaq. Por duhet të kërkosh fort llogari: Pse mazhoranca nuk e parandaloi tërmetin? Pse nuk vendosën nga një roje në çdo shtëpi që të eliminonin në kohë pasojat. E më pas, pse rindërtimi nuk ka përfunduar ende, vetëm pak muaj pas shkatërrimit!

Nëse Ilir Meta i uron ditëlindjen Rexhep Meidanit, ti duhet të thuash: Ah sa i madh ky Presidenti ynë, që ia bën qokën të gjithëve çdo ditë dhe nuk harron asnjërin. Që nga luftërat e para dhjetë shekujve, e deri tek stërnipërit e heronjve. Por, nëse Edi Rama bën gafën e madhe që ti urojë ditëlindjen Fatos Nanos, atëherë kjo nuk durohet. Sepse ai kërkon që ta përdori “qorrin” kundër opozitës për vota. Pse nuk ia uroi ditëlindjen para 4 vjetësh, por ia uroi tani? Një gjë ka këtu. Sepse s’ka mundësi, që Kryetari i PS, t’ia urojë ditëlindjen ish Kryetarit të saj.

Pas kësaj, do të shihni sesi do ju hapen jo vetëm rrjetet sociale, mediat online, televizionet opozitare, por të gjitha dyert e jetës. Kur të ecni ju me makinë të gjitha semaforët do të jenë jeshilë. Kur të shkoni tek oborri i SHQUP, portat do hapen automatikisht. Lulzim Bashës do ti dali gjumi dhe do jua hapi derën me doçkat e tij. E pas kësaj, ska pse të mos jeni ju në listat e kandidatëve për deputetë të PD. Sepse, çfarë ka Jozefina Topalli, Astrit Patozi, Majlinda Bregu, Ridvan Bode, Arben Imami… më shumë se ju?!

E kështu do të rrjedhi jeta juaj e re deri në mëngjesin e 26 prillit 2021. Derisa të mësosh për humbjen e radhës së opozitës së rrugës. Pas kësaj, skam se ç’të them, se e di vetë tani. Mjafton që të mos ndryshosh asgjë nga sjellja që pate pas humbjes së 2015, 2017, 2019.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

Ndërsa Athina po e risheh për një rimbyllje të dytë, frika është edhe më e madhe se e njëjta situatë mund të përvijojë me...