E premte, 22 Janar, 2021
10 C
Tirana

Makina e të vërtetës, sa e besueshme është ajo? (VIDEO)

Poligrafi ose “makina e të vërtetës”, u shpik në 1921 nga Xhon Larson. U përdor për herë të parë nga policia e Kalifornisë në SHBA.

Pajisja bazohet në ndryshimin e tensionit të gjakut, nga ku gjykohet nëse një person po thotë apo jo të vërtetën. Në SHBA, zhvillohen rreth 2.5 milionë teste çdo vit, me një kosto mbi 2 miliard dollarë.

Ato përdoren nga FBI, CIA, dhe shumë departamente të policisë, për hetimin e të dyshuarve. Por edhe për të testuar paraprakisht punonjësit e rinj. Por koha ka treguar se poligrafi nuk është aq i saktë në identifikimin e gënjeshtarëve.

Ndaj përdoret shumë pak në vende të tjera të botës. Në shumë raste, kjo makineri ka dështuar të zbulojë spiunët e Bashkimit Sovjetik në SHBA. Shumë vrasës serialë, ia kanë hedhur disa herë testit të poligrafit, pasi kanë nivele ankthi shumë më të ulëta nga njerëzit normalë.

Ndërkohë, “pre” e këtij testi bien rregullisht njerëz të pafajshëm. Ata emocionohen shumë, kur vihen përballë kësaj makinerie. Dhe ajo i klasifikon si gënjeshtarë, edhe kur janë duke thënë të vërtetën.

                                         TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...