E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

“Luftë e ftohtë” SHBA – Kinë, kush do ta dominojë botën teknologjike

Para disa javësh, SHBA-ja dhe Kina nënshkruan marrëveshjen e parë të bashkëpunimit për tregjet financiare. Megjithatë, pavarësisht se palët janë ulur në tavolinë “lufta e ftohtë” ndërmjet dy superfuqive nuk duket se do të ketë fund.

Këtë herë beteja është zhvendosur në aspektin teknologji. 5G, mikroqarqe dhe inteligjencë artificiale. Ky është fronti i ri luftës ndërmjet të dyjave, çka ra në sy dhe në në Forumin Ekonomik Botëror.

“Thellë-thellë, bota është duke u bashkuar teknologjikisht, gjithçka është e ndërlidhur. Një botë e ndarë? Nuk e besoj një gjë të tillë”, tha Ren Zhengfei, themeluesi i gjigantit kinez të telekomit, “Huawei”.

Përveç 5G, gjigantët kinezë të internetit Baidu, Alibaba ose Tencent, të nxitur nga Pekini, po zhvillojnë platforma të inteligjencës artificiale, makina autonome ose objekte të lidhura, të dallueshme nga ato të zhvilluara në Luginën e Silikonit, nga Google ose Amazon.

Nga ana tjetër, SHBA-ja ka inkurajuar partnerët e saj evropianë që të përjashtojnë nga bashkëpunimi kompanitë si Huawei, pasi sipas tyre e gjithë aleanca e tyre rrezikohet nga spiunimi që mund të vijë nga këto kompani.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...