E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Llalla është arratisur jashtë vendit? Kim kërkon të tjera goditje të bujshme

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, dyshohet se është larguar nga Shqipëria për t’i shpëtuar arrestimit nga policia. Kujtojmë se një ditë më parë, Gjykata e Apelit të Posaçëm la në fuqi vendimin për dënimin me dy vjet burg të ish-kryeprokurorit Llalla.

Ka dyshime se ai është larguar nga vendi drejt Turqisë, dhe se një tjetër destinacion i vendndodhjes së tij është Italia. Dyshimet shtohen pasi ai nuk ishte dje i pranishëm në gjyq gjatë marrjes së vendimit nga Apeli i Gjykatës së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit.

Me gjasë është arratisur nga vendi për t’i shpëtuar arrestimit. Ka dyshime se ish-Prokurori i Përgjithshëm është arratisur nga vendi për t’i shpëtuar burgut, dhe se po tenton të përfitojë azil politik.

Sipas ligjit, nëse Policia e Shtetit nuk arrin ta lokalizojë ish-prokurorin Llalla, ai do të shpallet në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar, pasi është dënuar nga Apeli i GJKKO me 2 vite burg, vendim ky që është i formës së prerë.

Referuar dënimit të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, një reagim i shpejtë është përcjellë nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim.

Diplomatja amerikane thotë se është mirë të shihet drejtësia e vendosur kundër zyrtarëve të korruptuar.

“Është mirë të shihet drejtësia e vënë kundër zyrtarëve të korruptuar. Prokurorët duhet të vazhdojnë të ndërmarrin veprime kundër zyrtarëve, pa marrë parasysh sa të lartë apo të fuqishëm, të cilët keqpërdorin pozitën e tyre për t’u pasuruar. Askush nuk është mbi ligjin”, shkruan Kim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...