E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

“Listat hapen 100%”/ Balla: Formulën nuk e kemi shpikur ne

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në një prononcim për mediat iu është përgjigjur akuzave të opozitës, në lidhje me hapjen e listave 100%. Balla tha se PS është e palëkundur nga drafti i dorëzuar të premten në Këshillin Politik.

Ai u shpreh pas mbledhjes së grupit të PS, se listat e hapura 100% janë një fakt i pakthyeshëm dhe kjo është shkruar edhe në draftin e propozuar nga mazhoranca. Balla shtoi se në zgjedhjet e 25 prillit, do të votohet partia dhe kandidati.

“Sepse edhe ligjvënësit e Austrisë, Çekisë, etj, kanë analizuar me shumë vite dhe kanë konkluduar në një formë të tillë. Jo, një kandidat s’duhet të marrë më shumë vota se partia.

Ju ftoj që të mbani edhe ju një konferencë për mediat në emër të PD, (replikon me gazetaren). Ky është një diskutim që ndodh sa herë që jam para jush, por unë dua t’ju them që këtë formulë se kemi shpikur ne, por e ka pjesa më e madhe e vendeve.

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

Unë e kam shumë përzemër Kosovën, por kemi menduar që Shqipëria duhet të zgjedhë si vendet më lart, Kroacia, Danimarka, Belgjika, Republika Ceke, se janë modele më të mira.

Ka këndvështrime që mund të zgjidhet modeli i Kosovës siç thatë ju, por që një kandidat të zgjidhet deputet duhet të përmbushë legjitimitetin për të marrë votat.

S’mund të mblidhen 36 vetë në Tiranë, duhet të marrin secili nga 30 vota dhe më pas të dalin deputet. Ky nuk është legjitimitet. Renditja e partisë, numri i votave për çdo kandidat rimodelon listën. Variabli është nga 9 mijë në qarqet më të vogla në 12 mijë në Tiranë”, tha Balla.

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...