E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Historia e Mehmet Selim Shahajt, “Kalorësit të ultimatumit” që i dorëzoi kartën në derë gjeneralit italian Piançentini më 1920

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

Në “Autokton” u trajtua veprimtaria dhe figura e “Dorëzuesit të Ultimatumit” Mehmet Selim Shahaj e quanin, ishte nga Mallkeqi, i argasur nëpër luftrat e shekullit XIX dhe XX pë larine dhe pavarsinë e atdheut.

Mehmet Selim Shahaj, luftëtari popullor, pak i sertë, me fjalën e urtë e të prerë, ecte nëpër kodra  e brigje me një ultimatum në dorë për ushtrinë armike. Kështu jeton ende  me kujtesën e banorëve dhe këngët përcjellin  bëmat dhe portretin legjendë të Mehmet Selimit.

Në pllajat e Beunit më 3 qershor të vitit 1920 patrioti Selim Mallkeqi, në emër të komitetit  të mbrojtjes kombëtare i dorëzoi komandës italiane ultimatumin për largimin nga Vlora. Në rradhët e këtij Ultimatumi shkruhej: Komiteti i Mbrojtjes Kombetare të Vlorës, i shtërnguar nga populli i Vlorës dhe gjithë Shqipërisë, dëshiron që zotëria juaj ti përgjigjet kërkesës tonë gjerë nesër më 4 qershor ora 19:00 ndryshe çdo ngjarje që mund të ngjasë, Komiteti Mbrojtja Kombëtare nuk pranon kurrë responsabilitet. Por përgjigja e general  Piançetinit ishte e prerë: “Topat e mi në Kaninë dhe në Babicë do tju japin përgjigje” Mehmet Selimi, Kalorësi Ultimatumit, si zogu nëpër re  fluturoi për në shtabin kryengritës të luftës.

Mallkeqi është një nga fshatrat e Vlorës që ndodhet në një pllajë kodre, vetë 29 kilometra larg qytetit. Siç tregojnë të moçmit Mallkeqi ka qenë i vendosur në një pyll me lisa e shkurre. Gojëdhënat tregojnë se të parët e këtyre banorëve u vendosën këtu në kohën e zotrimeve të pashallëkut të Janinës. Ndër banorët e pare ishin  edhe fisi Shahaj, ku mes tyre spikati kjo figure historike si e Mehmet Selimit. Fjalë pak dhe me tradita e zakone, ja çfarë thotë më i vjetëri në moshë i fisit Shahaj për figurën dhe kujtimet e bukura dhe me vlerë që la pas vepra dhe heroizmi i Mehmetit

Rustem Shahaj: Mehmeti ishte një burr trim dhe mjaftë guximtar. Pranoi të çonte në dorën e Piaçentinit ultimatumin dhe pikërisht për këtë është quajtur edhe “Kalorësi i Ultimatumit” ishte një udhëheqës betejash.

Mehmeti u rrit pas bagëtive duke lodruar me bashkëmoshtarët e tij. Në vitin 1884 i ati Selimi e çoi të birin në Prevezë, aty Mehmeti u përhumb nëpër udhët e shkollës dhe të qytetit. Këtë e tregon më së miri edhe Profesor Bardhosh Gaçe, I cili ka bërë edhe një libër për figurën e dorëzusit te ultimatumit.

Në prill të vitit 1912 në Vlorë erdhi për një takim Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi, të cilët kuvenduan me krahinat për të hyrë në marrveshje  për organizimin e një kryengritje të përgjithëshme antiturke. Mehmet Selimi së bashku me 27 luftëtar të Mallkeqit morën pjesë në mbledhjen e Qishbardhës ku u nënshkrua një memorandum. Pjesmarrja e Mehmetit në kryengritjet antiturke i dha një dinamizëm shpirtit të ri patëriotik.

“Unë e çoj kartën në dorë”,- këto ishin fjalët e Mehmetit.

U nëshkrua një ultimatum, por kush guxonte të futej në gojë të ujkut, pasi shpurësi i letrës po të binte i gjall në dorë të Piacentinit, që ishte komandant i përgjithshëm i ushtrisë italiane, do të vritej në vend. Mehmeti u ngrit dhe i pa të gjithë kuajt e shalës dhe zgjodhi pelën  e Alem Mehmetit. Mori kartën e vuri në xhep dhe fluturoi në derën e Piacentinit , e dorëzoi dhe u kthye shëndosh e mire në Beu.

Po sot në vatanin dhe trojet ku lindi dhe u rrit Mehmet Selimi, kumbon ende trimëria dhe zgjuarsia e tij, një nga pasardhësit e tij, i përngjashëm në pamje dhe mban emrin e dorëzuesit të Ultimatumit eshtë Mehmeti i vogël, djali i nipit të tij. Ai shkon te varri ku prehen eshtrat e stërgjyshit të tij dhe pyet me endje për historinë  dhe bëmat me emër.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U skualifikua nga listat për deputet, Shehu: Vendimet i merr Kryetari e Kryesia

Ish-Ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar pas përjashtimit nga Komisioni i Përzgjedhjes së Kandidatëve për deputetë në PD. Shehu thotë se vendimin për të...

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...