E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Çfarë përdornin njerëzit para se të shpikeshin letrat e banjos

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Në ditët e para të pandemisë COVID-19, letra e tualetit ishte një produkt po aq i vështirë për t’u gjetur në dyqane dhe supermarkete, sa pajisjet mbrojtëse personale. Edhe pse letra higjienike ka ekzistuar në botën perëndimore të paktën prej shekullit XVII pas Krishtit, dhe në Kinë që nga shekulli II para Krishtit, miliarda njerëz nuk përdorin ende sot letër higjienike.

Në kohët e lashta, letra e tualetit ishte edhe më e pakët në dispozicion. Pra, çfarë përdornin njerëzit e lashtë për t’u pastruar pasi kishin shkuar në tualet? Mund të jetë e vështirë ta thuash duke përdorur të dhënat arkeologjike, thotë Suzan Morrison, profesore e letërsisë mesjetare në Universitetin Shtetëror të Teksasit.

“Shumicën e materialit nuk e kemi, pasi ai është organik dhe zhduket shumë shpejt”, thekson Morrison për “Live Science”. Gjithsesi, ekspertët kanë qenë në gjendje të rimarrin disa mostra – përfshirë disa me gjurmë të jashtëqitjeve – dhe përshkrime që pararendësit tanë i kanë bërë letrës higjienike në art dhe letërsi.

Përgjatë historisë, njerëzit kanë përdorur gjithçka, nga duart e tyre deri tek kallinjtë e misrit apo edhe dëborën për t’u pastruar pas kryerjes së nevojave personale. Një nga materialet më të vjetra të regjistruara për këtë qëllim është shkopi i higjenës, që daton në Kinën e 2.000 viteve më parë, sipas një studimi të vitit 2016 në “Journal of Archaeological Science”.

Shkopinjtë e higjienës, ishin shkopinj druri ose bambuje të mbështjella me leckë. Gjatë periudhës greko-romake nga viti 332 para Krishtit deri në vitin 642 pas Krishtit, grekët dhe romakët pastroheshin me një shkop tjetër të quajtur ‘tersorium’.

Tersorium, kishte një sfungjer në njërin skaj, dhe gjendej në banjat publike për përdorim të përbashkët. Disa studiues argumentojnë se tersoriumi mund të mos jetë përdorur për të pastruar të pasmet e njerëzve, por banjat në të cilat ata bënin jashtëqitjen.

Njerëzit e pastronin shkopin duke i hedhur përsipër një kovë me ujë me kripë ose uthull, ose duke e zhytur në ujin e rrjedhshëm që rridhte poshtë ndenjëseve të banjave. Grekët dhe romakët, përdornin gjithashtu copa qeramike të rrumbullakosura në formën e një rrethi, të quajtura ‘pessoi’.

Arkeologët kanë gjetur relike të peshoi-t me gjurmë jashtëqitjesh në të. Grekët mund të jenë pastruar edhe me copa qeramike të quajtura ostraka, ku kishin shkruar emrat e armiqve të tyre, ose të miqve që dëboheshin me shumicë votash nga një qytet.

Pas votimit, ata mund të fshinin jashtëqitjet e tyre me emrat e armiqve të tyre. Sidoqoftë, këto materiale qeramike mund të ishin dëmtuese me kalimin e kohës, duke shkaktuar acarim të lëkurës dhe hemorroide të jashtme.

Në Japoninë e shekullit VIII pas Krishtit, njerëzit përdornin një lloj shkopi prej druri të quajtur ‘chuugi’ për të pastruar si pjesën e jashtme ashtu edhe atë të brendshme anusit. Ndonëse shkopinjtë kanë qenë të famshëm për pastrim pas kryerjes së nevojave personale, njerëzit e lashtë janë pastruar me shumë materiale të tjera si ujë, gjethe, bar, gurë, gëzofë kafshësh dhe guaska deti.

Në Mesjetë, shtoi Morrison, njerëzit përdornin gjithashtu myshkun, kashtën dhe copa sixhadesh. Njerëzit përdornin aq shumë materiale, sa që një romancier francez, Fransua Rabële, shkroi një poezi satirike mbi këtë çështje në shekullin XVI-të.

Poema e tij, shënon përmendjen e parë të letrës higjienike në botën perëndimore, por ai e quajti atë joefektive. Në vend të kësaj, Rabële arriti në përfundimin se qafa e patës ishte opsioni më i mirë. Megjithëse shkrimtari po bënte shaka, “pendët do të funksiononin si çdo gjë organike”, thotë Morrison.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...