E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Lidhën çarçafët dhe i bënë gërshet, zbardhet skema e arratisjes nga burgu 313

Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri, tentuan dje të arratiseshin nga burgu 313, por përpjekja dështoi. Ata kishin prerë çarçafët dhe i kishin gërshetuar, por më kot, pasi u kapën.

Çarçafë të bërë gërshetë, dhe një çengel hekuri. Këto kanë qenë mjetet me të cilat Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri tentuan që të arratiseshin nga burgu 313.

Të dy janë vënë në izolim, sepse është ngritur ndaj tyre vepra e “largimit nga vendi i vuajtjes së dënimit” dhe “kundërshtimi i policisë”. Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri (një prej anëtarëve të bandës së Babagjushëve) organizuan në bashkëpunim me njëri-tjetrin, tentativën e arratisjes. Ata shfrytëzuan situatën e stisur nga një i paraburgosur tjetër, i cili ka tërhequr vëmendjen e forcave të sigurisë, duke prerë damarët e dorës.

Pse kjo neglizhencë nga ana e policisë?

Shërbimi i kontrollit të brendshëm të burgjeve në varësi të Ministrisë së Drejtësisë, po verifikon veprimet e efektivëve të policisë, të cilët ishin në detyrë gjatë ditës së diel. Ka dyshime se ata e kanë neglizhuar detyrën, pavarësisht se plani i arratisjes dështoi.

Skema e arratisjes

Është konfirmuar e gjithë skema e arratisjes, se dy të burgosurit ishin në tarracën e burgut 313, e cila është përshtatur si vend ajrimi, pra kati i fundit i 313, përveç fushës së sportit që është në katin përdhes është përshtatur për ajrim të të burgosurve.

Mbetet e paqartë se si të burgosurit që ndodheshin në ajrim së bashku me të tjerë, nuk janë kontrolluar dhe se si e kanë transportuar çarçafin rreth 20 metra të gërshetuar apo nëse herë pas here, kanë vendosur dhe kanë krijuar litarin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...

Sebastian Kurz tërhiqet nga politika

Akuzat për korrupsion e detyruan Sebastian Kurz-in të jepte dorëheqjen si kancelar austriak. Kreu i ÖVP tani largohet nga të gjitha funksionet e tij...

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të...