E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Largohet Plarent Ndreca, Lleshaj flet për lëvizjet në ministrinë e Brendshme

Plarent Ndreca nuk do të shërbejë më si Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme.

Lleshaj sqaroi për mediat se Ndreca nuk kishte dhënë dorëheqjen, por kishte lëvizur në një detyrë tjetër. Më tej, ministri mohoi edhe zërat se lëvizja kishte të bënte me tenderat e uniformave blu.

“Së pari, nuk ka një dorëheqje të Sekretarit të Përgjithshëm, ka një lëvizje të Sekretarit të Përgjithshëm në një detyrë tjetër. Ju e dini që administrata publike funksionon si e tërë dhe në kuadër të menaxhimit të kësaj administrate publike bëhen lëvizje, të cilat janë krejt të natyrshme në një strukturë të tillë. Histori me tenderat nuk ka. Sekretari i Përgjithshëm nuk është marrë me tenderat, nuk merret me tenderat, se tenderat kanë një agjenci të specializuar, e cila i kryen ato dhe i nënshtrohen një procesi të veçantë auditimi, verifikimi, hetimi, kur kanë nevojë për t’u hetuar. Por dua t’ju them që gjithçka është në nivelet optimale. Ministria e Brendshme është sot në ditën më të angazhuara të punës së saj për të menaxhuar rendin, sigurinë dhe fusha të tjera të përgjegjësisë”, tha ai.

Plarent Ndreca do të zëvendësohet nga Elena Pici, e cila vjen në detyrë pas angazhimit të saj në Kryeministri. Ajo ka punuar më parë në Bankën e Shqipërisë në Departamentin e Mbikëqyrjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë/ Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë, kush janë Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja Kur ekipi i parë i alpinistëve arriti të ngjitej në...

“Në Dubai ishin 28 veta”, Fahri Balliu: Rama ka pirë verë 18 mijë euro shishja

Për botuesin Fahri Balliu, kryeministri Edi Rama nuk do arrijë të fitojë një mandat të tretë, pasi nuk ka se çfarë t’u ofrojë shqiptarëve. Duke...

I ekzekutoi në banesë/ Detaje të reja nga trafikimi që bënte Ademi me 2 motrat

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me motrat Zhaneta Metani dhe Kristina Bardhi, të cilat u ekzekutuan mesditën e 31 Dhjetorit...

Serbët e veriut të Kosovës marrin dozën e dytë të vaksinës anti-covid

Një grup i qytetarëve nga katër komunat në veri të Kosovës, të cilët u imunizuan më 25 dhe 26 dhjetor të vitit 2020, me...

Video/ Po bënte video me telefon, 44-vjeçari goditet nga rrufeja

Një 44-vjeçar brazilian është goditur nga rrufeja teksa me telefonin e tij po filmonte stuhinë që kishte përfshirë vendin. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Minduri,...