E hënë, 18 Janar, 2021
7 C
Tirana

Larg pritshmërive/ Del rezultati i vaksinës kineze kundër koronavirusit

Vaksina kineze kundër koronavirusit, Sinovac ka rezultuar 50.4% efektive në provat klinike, sipas rezultateve të nxjerra nga studiuesit brazilianë.

Kjo tregon se vaksina është dukshëm më pak efektive sesa sugjeronin të dhënat e mëparshme, rreth 78%. Vaksina Sinovac, është një prej dozave që shteti brazilian ka porositur për popullatën e saj, shkruan BBC.

Kjo vaksinë, funksionon duke përdorur grimca virale të vrara për të ekspozuar sistemin imunitar të trupit ndaj virusit pa rrezikuar një përgjigje serioze të sëmundjes.

Disa vende, përfshirë Indonezinë, Turqinë dhe Singaporin, kanë porositur doza të kësaj vaksinën, e cila ka dhënë rezultate të ndryshe në vende të ndryshme.

Në Turqi, ‘Sinovac’ ka rezultuar 91.25% efektive kurse në Indonezi 65.3%. Gjithsesi, duket se vaksina e Sinovac, është ende larg atyre perëndimore të Pfizer, Ofxord dhe Moderna.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk keni parë gjë akoma

Nga: Fatos Lubonja Gjatë ditëve të fillimit të janarit kanë ndodhur dy ngjarje që pushtuan mediat tradicionale, portalet dhe rrjetet sociale. Njëra ishte videoja e...

Zgjedhjet e 25 Prillit, PD i beson Korçën Edmond Spahos

Partia Demokratike ka caktuar drejtuesin politik për qarkun e Korçës sa i përket zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Qarku në jug të vendit do të...

Kartoni i parë i kuq me Barcelonën, ja sa ndeshje rrezikon të humbasë Mesi

Lionel Mesi mori kartonin e parë të kuq në karrierë me fanellën e Barcelonës në 753 ndeshje të luajtura, por grushti që i dha...

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut 8 mijë doza të vaksinës Pfizer

Serbia do t’i dhurojë Maqedonisë së Veriut 8000 doza të vaksinës Pfizer në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri...

Bien shifrat në Kosovë, 1 viktimë nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Kosovë thonë se gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një viktimë nga koronavirusi. Viktima, 74 vjeç, është nga komuna e...