E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Lamtumirë gjyqtarit anësor, FIFA do vendosë robotë

FIFA mund të nxjerrë në pension asistentët, ndërsa parashikohen robotë në vijën anësore. Një prej pjesëtarëve të FIFA-s, ka thënë për të përditshmen angleze “Daily Mirror” se sistemet e reja teknologjike kanë nisur të eksperimentohen. Tashmë FIFA po eksploron mundësinë e largimit të gjyqtarëve anësorë nga fusha, dhe zëvendësimin e tyre me robotë, që mendon se mund ta bëjnë shumë më mirë punën, sidomos në rastin e verifikimit të pozicionit jashtë loje.

Personi që dëshiron që të ruajnë anonimatin, ka thënë se kanë një departament të dedikuar ekskluzivisht për të futur teknologjinë në futboll. “Kemi një departament të dedikuar ekskluzivisht për të futur teknologjinë në futboll”, shprehet funksionari i FIFA-s. Me gjasë, nëse këta robotë do të jenë eficientë, mund të dërgojnë në pension edhe asistentët.

“Vite më parë diskutuam për moviolën në fushë dhe ia dolëm. Shumë shpejt po punojmë që të hedhim robotët në vijat anësore të fushës, të cilët do të ‘vrapojnë’ përgjatë linjave, siç bëjnë asistentët e arbitrit, për ta shkurtuar edhe bisedimin me VAR-in, pasi në këtë mënyrë do ta kemi përgjigjen e pozicionit jashtë loje brenda 1 sekonde dhe jo më gjatë.

E thënë ndryshe, e njëjta teknologji e përdorur për golin fantazmë do ta sjellim edhe për pozicionin jashtë loje. Kolaudimet kanë muaj që kanë nisur dhe nëse gjithçka do të shkojë sipas planeve tona, ndoshta këtë risi mund të nisim ta testojmë që nga sezoni që pritet të nisë. Sigurisht, që teknologjinë nuk mund ta përdorim dot për lojtarët që simulojnë apo për faullet që shpëtojnë, por për të tilla gjëra si ‘offside’ dhe gol fantazmë, gjërat janë shumë më të lehta”, shprehet burimi i FIFA-s.

Madje, duke u bazuar te e përditshmja “Mirror”, ndoshta Premier Liga do të jetë kampionati i parë që mund ta eksperimentojë vijërojtësin e robotizuar që nga ky sezon që vjen. Madje, kanë nisur të qarkullojnë edhe emrat e katër stadiumeve që do ta implementojnë të parën këtë “RoboRefs” teknologjinë: “Etihad” (stadiumi i Mançester Sitit), “Old Trafford” (stadiumi i Mançester Junajtidit), “Anfield Road” (stadiumi i Liverpulit) dhe Stamford Bridge (stadiumi i Çelsit).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...