E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Lajmi i keq për Shqipërinë, ky shtet kërcënon me rikthimin e vizës

Sekretari i Shtetit belg Francken ka qenë në Shqipëri. Ai pati takime me politikanë dhe policinë lokale. Qëllimi? “Sa më shumë që të jetë e mundur, ne i këshillojmë shqiptarët që të mos kërkojnë azil në vendin tonë. Në vitet e fundit, numri i aplikimeve nga Shqipëria është rritur ndjeshëm, pjesërisht për shkak se është hequr viza për shqiptarët në zonën Shengen, por Shqipëria është në listën e vendeve të sigurta dhe kështu banorët zakonisht kanë pak shanse për t’u njohur si refugjatë”, shkruan nieuësblad.be .

“Jeni të mirëpritur të punoni me ne, studioni, vizitoni familjen, shpenzoni para në Avenue Louise, të shkoni në Atomium ose të vizitoni Bryzh, qytetin më të bukur në botë, por mos aplikoni për azil në Belgjikë”. Ky ishte mesazhi i qartë i Sekretarit të Shtetit për Azilin dhe Migracionin Theo Francken, aktualisht në mision e depërtimi të qytetarëve në Shqipëri.

Të enjten, sekretari shtetëror me zëvendës ministren e Brendshem Rovena Voda, ministrin shqiptar të Punëve të Brendshme Fatmir Xhafaj dhe ministrin e jashtëm Ditmir Bushati. Në një konferencë për shtyp, edhe një herë e bëri të qartë se refugjatët shqiptarë nuk duhet ta kërkojnë lumturinë e tyre në Belgjikë.

“Jo toka e qumështit dhe e mjaltit”

Vendi ynë është “nuk eldorado, nuk është toka e qumështit dhe e mjaltit”, tha ai. Ai gjithashtu theksoi se shqiptarët që hyjnë ilegalisht në Zvicër do të kthehen menjëherë. “Jeni të mirëpritur të punoni, studioni, vizitoni familjen, shpenzoni para në Avenue Louise, të shkoni në Atomium ose të vizitoni Bryzh, por mos aplikoni për azil në Belgjikë”, tha ai.

Francken shprehu kënaqësinë e tij me “bashkëpunimin e mirë” me autoritetet shqiptare për identifikimin dhe riatdhesimin, por megjithatë mban hapur pikën e pezullimit të përkohshëm të regjimit të vizave për shqiptarët. Ai nuk paralajmëroi vendimin zyrtar ndaj shqiptarëve, pasi kjo duhet të vendoset në çdo rast në nivel evropian. Por, lidhur me këtë situatë do të jetë Kryeministri belg Charles Michel që pritet të mbërrijë në Tiranë të hënën, ku dhe do të flasë për një pezullim të mundshëm të vizave për shqiptarët. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...

Çfarë po ndodh rreth nesh? Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë të zhvillimeve në botë 1-Hungaria kërkon daljen nga Bashkimi Europian 2- Vetëvritet oficeri i katërt i policisë që iu përgjigj trazirave në...