E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
2 C
Tirana

Kush janë diabetikët më të rrezikuar nga koronavirusi? Mjeku nxjerr faktet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Diabetikët janë një kategori mjaft e riskuar për koronavirusin, por jo të gjitha rastet përfundojnë me ndarje nga jeta. Këtë gjë e ka shpjeguar mjaft mirë mjeku endokrinolog, Florian Toti. I ftuar në studion e “Abc News”, ai foli për personat me diabet dhe se sa rrezikojnë nëse infektohen me koronavirus. Për diabetikët, një tjetër faktor mbetet edhe mosha e pacientit të infektuar. Sipas tij, personat me diabet në moshë të re, kanë pothuajse të njëjtin risk për ta kaluar si popullata e përgjithshme.

“Diabeti hyn te ata riskantët. Por kjo nuk do të thotë diabet baraz me fatal. Kjo varet edhe nga mosha. Personat me diabet në moshë të re, kanë pothuajse të njëjtin risk për ta kaluar si popullata e përgjithshme. Në Shqipëri rreth 6% e popullatës është e diagnostikuar me diabet. Janë shifra si në të gjithë botën. E veçanta për personat me diabet, është sa i ekuilibruar është diabeti”, u shpreh ai.

Mes diabetit 1 dhe 2, kush janë më të rrezikuarit? Toti tha se ata të tipit 2 janë më të rrezikuar, për shkak edhe të moshës.

Lexo edhe :   OBSH ngre alarmin për një tjetër virus

“Nëse diabeti nuk është i kontrolluar, atëherë këta persona janë më të rrezikuar. Dallimi i diabetit 1 apo 2, hyjnë në lojë elementë të tjerë. Jo detyrimisht diabeti është shumë i rrezikuar, por diabet i pakontrolluar dhe futet edhe elementë të tjerë si mosha.

Diabeti e ul imunitetin. Por tip 1, janë deri diku më të mbrojtur. Por në diabetin tip 2, imuniteti është më i ulët, për shkak edhe të moshës. Unë nuk do bëja dallim, diabeti plus mosha është ai që ka rrezik më shumë, si edhe diabeti i pakontrolluar”, u shpreh mjeku.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...