E hënë, 13 Korrik, 2020
27 C
Tirana

Kush e mban peng Beratin?

Më të lexuarat

Nga: Klodian Tomorri

Banka Botërore financon një projekt me vlerë 71 milionë dollarë, për të mbështetur turizmin në Shqipëri. Projekti synon të përmirësojë infrastrukturën urbane në katër qendra turistike të Jugut.

Berati ka 20 milionë dollarë aty, për ndërtim rrugësh në lagjet muzeale, si dhe për rritjen e vlerës se aseteve turistike.

Por deri tani, nuk ka marrë asnjë lek të vetëm, sepse qeveria nuk bën shpronësimet. Eshtë çmenduri! Prej një viti projekti rri i bllokuar, sepse qeveria nuk bën shpronësimet.

Paratë i merr te gjitha Korça, sepse ka lob të fortë në qeveri. Se kështu ka vajtur puna. Qeveria funksionon si ndërmarrje të fortësh, ku paratë i merr ai që ka me shumë fuqi.

Ça keni me Beratin? Mirë se është qyteti i vetëm i madh që e keni lënë pa akses në autostradë, mire se e late gati 30 vjet pa asnjë rrugë, tani i bllokoni dhe paratë e donatorëve.

Ai qytetet vetëm turizmin ka potencial ekonomik. Mirë nga buxheti nuk bëni investime, por të pakten mos bllokoni investimet e donatorëve.

Apo është teoria se i kemi votat të sigurta në Berat, ndaj nuk ka pse të investojmë para? Të paturpshëm, totalisht të paturpshëm. Lenë një qytetet të tërë peng.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush është shqiptari që refuzoi dy herë postin e mbretit të Shqipërisë

Nga: Hasan Bello Kush ishte Xhelal Pashe Bushati? Njeriu qe dy here refuzoi fronin e Shqipërisë. Pinjolli i fundit i dinastisë shkodrane. Dhenderri i sulltan...

Jonida nxjerr foton e embël me Romeon: Dua gjithçka që kam (FOTO)

U bë një kohë e gjatë që përflitet romanca e Jonida Maliqit me Romeo Veshaj. Tashmë ata nuk e fshehin më dashurinë, madje edhe...

Jeta dhe ne – Përsiatje

Nga: Gjin Progni Tri janë hyjnitë e kësaj bote njerëzore: lindja, martesa dhe vdekja. Nëse e përjashton njërën prej tyre, ne dalim jashtë të vërtetës së...

“Shteti të më marrë në mbrojtje familjen, ndihem e kërcënuar”, 17-vjeçarja tregon abuzimin

Një 17 vjeçare në Fushë Krujë, është ngacmuar dhe shfrytëzuar seksualisht për muaj me radhë nga disa persona, për shkak edhe të varësisë që...

Lë kostumin e vishet sportiv, Meta jep ‘sinjalin’ e radhës me qenin e tij

Kreu i shtetit, Ilir Meta, shpesh tërheq vëmendjen me postimet që zgjedh të ndajë me ndjekësit e tij. “Me Charlin”, shkruan presidenti, ndërsa pranë tij...