E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë

Dje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar një letër të hapur homologut të tij shqiptar, Edi Rama, duke e uruar për mandatin e tij të tretë në krye të qeverisë. Këto janë provat se kanë lënë pas inatet që kanë pasur me njëri-tjetrin kohët e fundit. Kurti ka shprehur gatishmërinë e tij të plotë dhe të qeverisë së Republikës së Kosovës, për rritjen e bashkëpunimit ekonomik, shkëmbimit tregtar dhe integrimin e tregut, duke hequr barrierat mes shqiptarëve.

Në fund ai i uron suksese gjatë mandatit qeverisës, dhe e fton kryeministrin Rama të vizitojë Kosovën, për të diskutuar rreth përgatitjeve për mbledhjen e përbashkët të të dy qeverive. “Unë jam me shpresë se në këtë mandat, Shqipëria do të shohë progres të gjithanshëm. Duke ju uruar suksese gjatë mandatit tuaj qeverisës dhe me kënaqësinë që shkëlqesia juaj të vizitojë Kosovën në një kohë të përshtatshme për Ju, e të fillojmë përgatitjet për mbledhjen e përbashkët të të dy qeverive, pranoni përshëndetjet më të sinqerta dhe konsideratën më të lartë”, shkruan kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Sakaq, Rama i ka kthyer përgjigje menjëherë në rrjetet sociale ftesës së homologut të tij nga Kosova, Albin Kurti, për mbledhjen e dy qeverive. Rama e siguroi se do të vizitonte shumë shpejt Kosovën, sapo të kthehej nga Asambleja e OKB-së në Nju York. “Faleminderit Albin Kurti! Patjetër do ta vizitoj me shumë kënaqësi Kosovën, me t’u kthyer nga Asambleja e OKB! Le t’ia nisim menjëherë me përgatitjen e Mbledhjes së Përbashkët. Uroj megjithë zemër dhe kam besim se do të bëjmë plot punë të mira, në dobi të të dy shteteve tona”, shkruan kreu i qeverisë Edi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...