E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij më të mirë, Susan Berman.

Durst u shpall fajtor për vrasjen e zonjës Berman në vitin 2000, për ta ndaluar atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij.

Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë në shtëpinë e saj në Beverly Hills.

Në pjesën e fundit të The Jinx, Durst dëgjohet duke mërmëritur me vete: “Çfarë dreqin bëra? I vrau të gjithë, natyrisht”.

Disa orë para transmetimit të episodit të fundit, autoritetet arrestuan Durst në New Orleans për vrasjen e zonjës Berman.

Prokurorët e quajtën Durst, 78 vjeç, një “psikopat narcisist”. Tani duket se ai do të vdesë në burg. Susan Berman ishte një shkrimtare e krimit, dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij.

Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, një studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur.

Menjëherë pas vendimit të së premtes, familja e saj lëshoi ​​një deklaratë duke i kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të Nju Jorkut të ndiqnin penalisht Durst.

“Sistemi i drejtësisë në Los Angeles i ka shërbyer më në fund familjes Berman. Tani është koha që Westchester të bëjë të njëjtën gjë për familjen McCormack”, thanë ata.

Prokurorët argumentojnë se Durst në të vërtetë vrau tre persona – i treti ishte një fqinj i moshuar, Morris Black, i cili zbuloi identitetin e Durst në 2001 ndërsa ai fshihej në Teksas.

Durst u lirua nga akuzat për vrasjen e Z. Black, duke argumentuar me sukses se ai e kishte vrarë atë në bazë të vetëmbrojtjes, para se të copëtonte trupin.

Durst është një anëtar i huaj në një nga dinastitë më të pasura dhe më të fuqishme të pasurive të patundshme në Nju Jork. Vëllai i tij Douglas Durst, i cili dëshmoi në gjyq, i tha gjykatës: “Ai do të donte të më vriste”. Durst do të dënohet më 18 tetor.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...