E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Kur Hitleri, Stalini dhe Musolini ishin kandidatë për Çmimin Nobel për Paqe

Çmimi Nobel për Paqe jepet çdo vit që nga viti 1901. Atë e kanë fituar me të drejtë figura që kanë kontribuar për njerëzimin dhe paqen, si amerikani Martin Luter King apo shqiptarja Nënë Tereza. Por këtij çmimi i janë afruar dhe 3 diktatorët më të egër të historisë: Adolf Hitleri, Josif Stalini dhe Benito Musolini.

I pari që u nominua ishte diktatori italian në vitin 1935, kur sapo kishte pushtuar Etiopinë. Lideri nazist u nominua në vitin 1939 nga një deputet suedez. Po atë vit Fyhreri sulmoi Poloninë, duke shkaktuar nisjen e Luftës së Dytë Botërore.

Ndërkohë diktatori sovjetik do të dominohej 2 herë për këtë çmim në vitet 1945 dhe 1948. Sigurisht, asnjë prej tyre nuk e mori këtë çmim prestigjioz.

Por nominime të tilla të diskutueshme ka pasur edhe më vonë. Edhe shumë fitues, sikurse ishte vjet Nobeli në letërsi për austriakun Peter Handke, janë kontestuar. Kjo tregon se Nobeli, tej famës që ka, është përdorur dhe përdoret në funksion të politikave të caktuara.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...