E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Kundër vaksinës, protestuesit tentojnë të sulmojnë parlamentin bullgar

Protestuesit u përpoqën të sulmonin parlamentin bullgar të mërkurën, dhe u përleshën me oficerët e policisë gjatë një tubimi masiv kundër kufizimeve të koronavirusit në qendër të Sofjes.

Tensionet u rritën pasi rreth 3.000 njerëz u mblodhën para ndërtesës së parlamentit, duke kërkuar heqjen e një lejeje të detyrueshme shëndetësore, e cila sipas tyre shkelte të drejtat e tyre dhe ishte një mjet për të detyruar njerëzit të vaksinoheshin.

Protestuesit, shumë prej të cilëve mbërritën me autobusë për tubim, zmbrapsën një kordon policie rreth parlamentit dhe arritën te dyert e përparme të ndërtesës.

Ata nuk depërtuan dhe u bënë thirrje ligjvënësve që të dalin dhe të adresojnë kërkesat e tyre. Gjatë përleshjeve të shkurtra u plagosën disa persona, duke përfshirë edhe oficerë policie.

Duke valëvitur flamujt kombëtarë dhe flamujt e partisë ultra-nacionaliste Rilindja, e cila organizoi tubimin, ata brohorisnin “Liri” dhe “Mafia” dhe dënuan të gjitha masat kundër virusit.

“Unë nuk i miratoj certifikatat e gjelbra. Unë nuk e aprovoj që fëmijët të ndalohen të ndjekin mësimet. Unë nuk e shoh logjikën e këtyre gjërave”, tha inxhinieri 39-vjeçar Asparuh Mitov për “Reuters” në fillim të tubimit.

Bullgarët duhet të mbajnë maska ​​​​në ambiente të mbyllura, në transportin publik dhe të tregojnë një leje shëndetësore, që u jepet njerëzve që janë vaksinuar, shëruar ose që kanë rezultuar negativë për virusin, për të hyrë në restorante, kafene dhe qendra tregtare, palestra.

Vendi më pak i vaksinuar në Bashkimin Evropian, Bullgaria, raportoi infeksione të larta ditore të mërkurën, të nxitura kryesisht nga varianti shumë ngjitës Omicron.

Kryeministri Kiril Petkov, i cili mori detyrën muajin e kaluar dhe u zotua të nxisë vaksinimet në vendin ballkanik, i tha kanalit BTV se i vinte keq që nuk mund të takohej me protestuesit, por ishte gati ta bënte këtë të premten, kur karantina e tij do të përfundojë.

Lexo edhe :   Keni vrarë njerëz në mes të Bulevardit, gazetari përplaset me ish-kryeministrin
Lexo edhe :   Berisha nuk ndalet: Të dielën në Shkodër, selia do u kthehet demokratëve

Petkov, presidenti Rumen Radev dhe ministrat e lartë shkuan në izolim pasi një pjesëmarrës në një takim sigurie ku morën pjesë të hënën, rezultoi pozitiv me koronavirus. Ai përsëriti se leja shëndetësore nuk do të hiqet.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...