E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Kujdes: Gjumi i ç’rregullt paralajmëron rrezikun e prekjes nga Alzheimeri

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Një përkeqësim i dukshëm i cilësisë së gjumit në moshën e thyer, mund të jetë një shenjë e një rreziku në rritje të diagnostikimit në të ardhmen me sëmundjen e Alzheimerit. Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, janë të bindur për këtë.

Madje ata kanë konfirmuar se ekziston një marrëdhënie midis gjumit të bërë copa-copa dhe rrezikut të formimit të pllakave amiloide, që janë akumulimet e një proteine, që ka një efekt neurotoksik, e cila është tipike e kësaj lloj demence.

Në Ditën Botërore të Alzheimerit, 21 Shtator, diskutimi rreth rolit të gjumit në vitet që i paraprijnë diagnozës zyrtare, është më i nxehtë se kurrë. Po si lidhen çrregullimet e gjumit me sëmundjen? A janë ato vetëm një simptomë e hershme e tij, apo kanë ende një rol të paqartë në origjinën e tij?

“Pastrimi” i munguar

Dihet se gjumi i thellë promovon largimin e mbeturinave dhe toksinave nga lëngu cerebrospinal, që është lëngu transparent dhe i pangjyrë që furnizon sistemin tonë nervor qendror. A mundet që një gjumë me probleme të kontribuojë në rrezikun e shfaqjes së demencës?

Pasi analizuan cilësinë e gjumit të 32 të rriturve të shëndetshëm në dekadat e tyre të 60, 70 dhe 80, studiuesit zbuluan se vullnetarët të cilët filluan të përjetojnë më shumë gjumin e ndërprerë, dhe më pak gjumë të valëve të ngadalta, që shpesh quhet si “gjumi i thellë”, kishin më shumë të ngjarë të kishn një rritje të pllakave beta amiloide në tru gjatë studimit. Lidhja midis cilësisë së gjumit dhe akumulimeve të amiloidit ishte shumë e dukshme, sa që të parashikoheshin ndryshime në pllaka me kalimin e kohës, vetëm duke vlerësuar cilësinë e gjumit. Edhe pse asnjë nga vullnetarët nuk u sëmur me Alzheimer gjatë studimit.

Shkaku apo pasoja?

Në studimin e botuar në “Current Biology”, studiuesit sugjerojnë mbajtjen nën vëzhgim të dy parametrave: sasinë e gjumit të thellë jo-REM (pra që karakterizohet nga mungesa e lëvizjeve të shpejta të syve), dhe efikasitetin e përgjithshëm të gjumit, pra koha që flihet, dhe jo ajo që kalohet duke parë në tavan.

Së bashku, këto parametra përshkruajnë cilësinë e gjumit, që duket se lidhet me shëndetin, madje edhe me të ardhmen e trurit. Nëse kjo gjetje konfirmohet nga studimet e ardhshme, një vëmendje më e madhe gjatë gjumit të natës, mund të ndihmojë në diagnostikimin e hershëm të çrregullimeve neurodegjenerative, dhe në të njëjtën kohë të jetë një formë relativisht e lehtë e parandalimit.

Por edhe kjo është vetëm një “pikë në oqean” në kërkimin e shkaqeve (si dhe të kurave të mundshme) të sëmundjes së Alzheimerit, e cila prek 5 për qind të njerëzve mbi 60-vjeç. Për të mos përmendur faktin që një gjumë i ç’rregullt mund të jetë një nga simptomat e hershme (dhe jo një shkak) i kësaj gjendjeje.

Në fakt, sipas një studimi tjetër të kryer nga Kolegji Mbretëror në Londër, njerëzit që kanë një predispozitë më të madhe gjenetike ndaj sëmundjes së Alzheimerit, janë më shpesh ata që ngrihen herët në mëngjes duke fjetur më pak se të tjerët gjatë natës.

Burimi i lajmit: https://www.focus.it/scienza/salute/alzheimer-sonno-legame-21-settembre

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...