E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

Kryevirologu amerikan: SHBA rrezikon të regjistrojë 100 mijë raste në ditë

Eksperti më i lartë amerikan për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, shprehet i shqetësuar lidhur me rritjen e rasteve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara.

Gjatë një takimi të organizuar në formën e një telekonference nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, Fauci deklaroi se situata paraqitet më e vështirë në jug të vendit.

Ai theksoi se ka ardhur koha që të shihet me sy ajo që po ndodh, ndërsa shtoi se mund të këtë një intensifikim të masave me qëllim frenimin e koronavirusit.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara së shpejti mund të përballen me “100 mijë raste në ditë nëse nuk përqafojnë më agresivitet masat e distancimit social, vendosjen e maskave dhe masa të tjera”.

Fauci theksoi se vendosja e maskave është tejet e rëndësishme për rihapjen sërish të vendit. Ai bëri apel që të gjithë duhet t’i mbajnë ato kur ndodhen në vende publike apo të mbyllura.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...

Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA

Kompania Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronte politikat e Kinës në rajonin Ksinjiangut. Vendimi i...

Të gjitha faktet përse SPAK duhet të thërrasë Berishën për 21 Janarin

Të parin që pashë duke u rrëzuar në tokë, edhe pse nuk qenkësh i vrari i parë, ishte Hekuran Deda, i cili u rrëzua...

Mashtrim në vlerën e 250 mln eurove, arrestohen 7 shqiptarë në Itali (Emrat)

Policia e Katanzaros në Itali, ka përfunduar një megaoperacion ku në pranga kanë rënë 81 persona. Në mesin e të arrestuarve janë dhe 7...

A mund t’ju paralajmërojë një ëndërr mbi sëmundjet tumorale?

Ka shumë mundësi që ju ka ndodhur edhe juve ose dikujt që njihni:të keni parë në ëndërr rënien e dhëmbëve. Jo, një makth i...