Kryeministri Hoti bisedë telefonike me kancelaren Merkel

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ai ka falenderuar kancelaren për kontributin e Gjermanisë në shtet ndërtimin e Kosovës, si dhe për mbështetjen në procesin e dialogut me Serbinë.

”Pata një bisedë telefonike të frytshme sot me Kancelaren gjermane Angela Merkel, të cilës i shpreha vlerësimin tim për kontributin e çmuar që Gjermania ka dhënë në të gjitha fazat e ndërtimit të shtetit dhe forcimit të institucioneve demokratike të Republikës së Kosovës. E falënderova atë për angazhimin e saj të gjatë personal në thellimin e lidhjeve Kosovë-Gjermani dhe për mbështetjen e saj gjatë procesit të dialogut”, shkruan Hoti në Twitter.