E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

100 pacientë shqiptarë do marrin çdo vit trajtim mjekësor në spitalet e Turqisë

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë dy ditore në Turqi, me ftesë të Presidentit Rexhep Taip Erdogan. Së bashku më të në Ankara ndodhet dhe një pjesë e kabintetit qeveritar.

Në vijim të nënshkrimit të Marrëveshjes së Partneritetit Strategjik ndërmjet vendit tonë dhe Turqisë gjatë ditës së sotme, është nënshkruar edhe marrëveshja për bashkëpunim në fushën e Shëndetësisë.

Ministrja Ogerta Manastirliu, informoi se falë kësaj marrëveshjeje, 100 pacientë shqiptarë do të marrin çdo vit trajtim mjekësor të specializuar në spitalet e Turqisë.

”Thellimi i bashkëpunimit për ruajtjen e shëndetit publik, shkëmbimin e përvojave në fushën e mjekësisë familjare, farmaceutikës, vaksinimit, teknologjisë së informacionit, shërbimit gjatë emergjencave dhe forcimi i sistemeve të kujdesit shëndetësor janë në fokus të marrëshjes së re të firmosur me homologun e Republikës së Turqisë, dr. Fahrettin Koca. 100 pacientë shqiptarë do të marrin çdo vit trajtim mjekësor të specializuar në spitalet e Turqisë.’’, shkruan Manastirliu në rrjetin social, Facebook.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...