E martë, 19 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Kroacia mban zgjedhjet parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit

Në Kroaci po mbahen sot zgjedhje parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit, teksa sondazhet sugjerojnë se dy partitë kryesore, janë në garë të ngushtë për fitore.

Partia e kryeministrit Andrej Plenkoviq, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ), po shpreson që votuesit do të zgjedhin vazhdimësinë drejtë Bashkimit Evropian dhe që të dalin nga recensioni i shkaktuar nga përhapja e koronavirusit.

Rivali kryesor i HDZ është aleanca “Rinisja”, e udhëhequr nga Davor Bernardiq, nga Partia Social Demokratike.

Sondazhet tregojnë se dy partitë do të fitojnë më pak se çerekun e votave, që do të thotë se fituesi i zgjedhjeve duhet të krijojë koalicion, që të arrijë numrin prej 76 ulëseve në parlamentin prej 151 anëtarësh.

Si Plenkoviq ashtu edhe Bernardiq janë shprehur kundër krijimit të një “koalicioni të gjerë”, por analistët thonë se ky mund të jetë opsioni më i mirë, që do të garantonte stabilitet në qeveri, e cila do të udhëheqë në kohë të vështirë.

Në vend të tretë pritet të dalë partia populiste e këngëtarit Miroslav Skoro, me rreth 11 për qind.

Zgjedhjet në Kroaci po mbahen në kohën e pandemisë së koronavirusit. Ky vend deri më tani ka regjistruar rreth 100 të vdekur dhe mbi 2,800 të infektuar. Në dy javët e fundit, ka pasur rritje graduale të numrit të infektimeve të reja./REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dokumenti/ Zbulohet kontrata “sekrete” e qeverisë me Pfizer për vaksinën

Kontrata “Top-Secret” e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer duket se nuk është më e tillë, pasi Gogo.al ka publikuar edhe disa foto të kësaj...

Sondazhi: Për 85% e shqiptarëve, zgjedhjet e 25 prillit janë të rëndësishme

Në studion e “Tempora” të Sonila Meços dhe nën komentin e Antonio Notto-s, shqiptarët po njihen me rezultatet e sondazhit të parë të RTV...

Skandal/ Pacienti shkon të shërohet në Covid 1 por vdes dhe grabitet në spital

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni Stop në...

Artan Hoxha thirrje SPAK-ut: Jepi drejtim dosjes së ekzekutimit të Artan Santos

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ka bërë thirrje Prokurorisë së Posaçme (SPAK) që të zbardhë ekzekutimin e Artan Santos, drejtuesin e bankës Credins, të...

Dëgjohen dy shpërthime të fuqishme në Lezhë

Dy shpërthime të fuqishme kanë tronditur Lezhën dhe Shëngjinin mbrëmjen e sotme, me një diferencë kohore prej 1 minuti nga njëra-tjetra. Shpërthimi i parë është...