E premte, 10 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Kriza brenda CDU rrezikon largimin e parakohshëm të Merkelit

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...

Nga Arne Delfs & Patrick Donahue “Bloomberg”

Angela Merkel ndodhet nën një presion në rritje, teksa shumë figura të njohura në partinë e saj kërkojnë përshpejtimin e procesit të zgjedhjes së një trashëgimtarit të ri, duke rrezikuar kësisoj potencialisht një largim të parakohshëm të kancelares gjermane, në rast se ajo nuk arrin të frenojë përshkallëzimin e krizës brenda CDU-së.

Një ditë pasi pasardhësja e përzgjedhur prej saj, Anegret Kramp-Karrenbauer, njoftoi se nuk do të drejtojë më partinë kryesore qeverisëse, lideri me ndikim i grupit parlamentar të CDU-së dhe një zyrtar i lartë i partisë simotër bavareze CSU, iu bashkuan korit të zërave që kërkojnë një zgjidhje më të shpejtë të kësaj çështjeje.

Por përshpejtimi i këtij procesi, mund ta bëjë të vështirë që Merkeli të përfundojë mandatin e saj të katërt, që është parashikuar të përfundojë në shtatorin e vitit 2021. Ralf Brinkhaus, udhëheqësi i grupit të grupit CDU/CSU, tha të martën se “shumë shpejt” duhet të ketë një vendim se kush duhet të kandidojë për të zëvendësuar Merkelin, teksa sugjeroi se brenda dhjetorit të këtij viti, duhet të thirret kongresi i partisë për të zgjidhur këtë çështje.

“Nëse e harxhojmë treçerekun e këtij viti, duke debatuar mbi atë se kush do të jetë lideri i ri i partisë, kjo nuk do ishte aspak pozitive”, u tha Brinkhaus gazetarëve në Berlin. “Nga ana tjetër, është koha kur ne duhet të marrim vendime në CDU, prandaj kemi nevojë për kohë që të marrim vendimet e duhura”, nënvizoi ai.

Sulmet mbi dështimin e planit për caktimin e pasardhësit – që parashikon një kandidat të zgjedhur nga vera e këtij viti, dhe që do të miratohet në kongresin e dhjetorit – shtron pyetjen nëse Merkel mund të qëndrojë deri atëherë në postin e kancelares.

Cilido që do të zgjidhet në krye të CDU-së, mund të vendosë të provojë largimin e Merkelit para fundit të mandatit të saj, ose të shkaktojë zgjedhje të parakohshme. Ndërsa AKK, siç njihet ndryshe Kramp-Karrenbauer, shpalli procedurat që duhen ndjekur dhe kohën e tyre, Merkel i pranoi ato, duke u zotuar të përfshijë veten ngushtësisht në këtë proces.

“Partitë duhet të udhëhiqen, ndaj afatet kohore që u parashtruan dje nuk kanë sipas mendimit tim asnjë mundësi që të zbatohen”, u tha gazetarëve kryetari i grupit parlamentar të CSU në Berlin, Aleksandër Dobrind. “Ne kemi nevojë që vendimet të merren pikërisht tani për të qartësuar situatën”, shton ai.

Lexo edhe :   Sot takimi i shumëpritur, Hoti dhe Vuçiç ballafaqohen virtualisht në praninë e Macron dhe Merkel
Lexo edhe :   Merkel: Brenda vitit, të hapen kapitujt e negociatave me Tiranën dhe Shkupin

Por Brinkhaus dhe Dobrindt, nuk ishin të vetëm në kritikat e tyre. Kreu i CSU, Markus Soder dhe kryeministri i CDU-së në landin e Heses, Volker Bufier, dëshiron gjithashtu që procesi i radhës të përshpejtohet. Për Merkelin, e tërë trashëgimia e saj varet do të varet nga ai që do të marrë drejtimin e partisë.

Ndërsa AKK, e quajtur mini-Merkel nga media gjermane, mposhti Friedrih Merc-sfidant nga një fraksion më konservator brenda CDU-në një garë të ngushtë në dhjetorin e vitit 2018, ai është sërish pretendent, dhe ka një histori të gjatë përplasjesh të ashpra me Merkelin.

Gara e re për zëvendësin e Merkelit, do të përcaktojë drejtimin e ardhshëm të CDU në një periudhë trazirash globale, nga mosmarrëveshjet tregtare, tek kriza mjedisore, dhe roli i Bashkimit Evropian pas Brexit.

Gjermania, bashkë me Francën, janë ato që diktojnë tonin në BE, dhe një lider më konservator i partisë kryesore qeverisëse në Gjermani, do të ndryshojë në mënyrë të pashmangshme dinamikën e fuqisë. Merkel, që ishte në kulmin e pushtetit të saj gjatë krizës greke, ka parë zvogëlimin e staturës së saj politike në skenën politike gjermane, sidomos që nga kriza e refugjatëve e vitit 2015, që solli edhe rritjen e frikshme të ekstremit të djathtë.

Në fakt, rimarrja e votave të humbura që kanë shkuar për Alternativën për Gjermaninë, do të jetë një nga sfidat kryesore për cilindo që do ta pasojë në detyrë. Deri tani, pretendentët e mundshëm janë treguar të përmbajtur, dhe askush nuk ka bërë thirrje për prishjen e koalicionit, dhe thirrjen e zgjedhjeve të reja.

Analistët mendojnë se për sa kohë që Merkeli do të mbikëqyrë procesin e radhës të trashëgimtarit, një kandidat më centrist mund të ishte më i avantazhuar. AKK nuk ishte në gjendje të vendoste autoritetin e saj mbi CDU-në që nga koha kur mori drejtimin e saj në dhjetorin e vitit 2018. Ajo u poshtërua javën e kaluar, kur një degë e partisë në Gjermaninë Lindore kundërshtoi urdhrat e saj, dhe hyri në një koalicion me AFD gjatë zgjedhjeve lokale./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Temperatura të larta, bëhuni gati për plazh këtë fundjavë

Fundjava do të ketë mot kryesisht të kthjellët e vranësira në zhvillim në orët e mesditës. Në Alpe dhe përgjatë relieveve malore, vranësirat do...

Ndryshimet kushtetuese/ Basha: Rama do të heqë koalicionet

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se kryeministri Edi Rama i do ndryshimet kushtetuese për të hequr koalicionet. Basha thotë se Rama i ka frikë...

“Ti kryeministër, unë president”, Basha zbulon ofertën e Ramës

Kryedemokrati Basha ka lëshuar një deklaratë të fortë mesditën e sotme, ndërsa ka zbuluar ofertën që i ka ardhur nga kryeministri Edi Rama nga...

Basha: Rama prishi paktin e 5 qershorit për Zgjedhoren

Në konferencën për mediat, kreu i PD-së Lulzim Basha u shpreh se kryeministri Rama ka prishur marrëveshjen për reformën zgjedhore pas deklaratës se është...

Pandemia/ Infektohet Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është infektuar me koronavirus. Ka qenë vetë ai që e ka konfirmuar se është infektuar me...