E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Kreu i OBSH-së: Varianti Delta i Cov*d ka prekur 98 vende të botës

Kreu i Organizatës Botërore e Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, është shprehur i shqetësuar pasi varianti Delta i Covid ka prekur 98 vende të botës. Varianti indian i koronavirusit ka njohur një shtrirje të madhe.

Ai kërkoi që qeveritë dhe autoritetet shëndetësisë të jenë të kujdesshme me lehtësimin e masave, pasi është vënë re se varianti Delta po vijon të ndryshojë.

Kreu i OBSH-së paralajmëroi se ky variant do të bëhet shumë shpejt mbizotërues në të gjithë botën, dhe vende të caktuara mund të hyjnë në një tjetër fazë të rrezikshme të pandemisë.

Varianti Delta u shfaq fillimisht në Indi, dhe konsiderohet më ngjitës se virusi tradicional. Ekspertët thonë se mbrojtja më e mirë është marrja e një vaksine.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Varianti Delta në 10 qytete/ A do ndryshojnë masat kufizuese? Vendimi i marrë

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...

Merkato/ Atletiko do të shesë 3 lojtarë për Lautarton e Interit

Interi po ndërton sezonin e ri me Simone Inzaghin, me shpresën dhe qëllimin për të mos hequr dorë nga ndonjë lojtar tjetër i shkëlqyeshëm...

I shpëtoi aksionit të policisë, arrestohet drejtuesi i ”Benzit”

Policia ka bërë të mundur arrestimin e shoferit të automjetit tip ''Benz'', i cili nuk iu bind urdhrin të efektivëve për t'u ndaluar, pasi...