E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Kredia e re me ecuri pozitive edhe në shtator, bankat dhanë 167 milionë euro

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Kredia e re për ekonominë qëndroi në nivele të larta edhe për muajin shtator. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, sektori bankar raportoi kredia të reja në vlerën e 20.7 miliardë lekëve ose rreth 167 milionë euro.

Krahasuar me shtatorin e vitit të kaluar, kredia e re për ekonominë u rrit me 4.3%. Vlera e kredisë së re është më e ulët krahasuar me tre muajt pararendës, megjithatë periudha e verës u ndikua nga faktorë specifikë.

Së pari, mbyllja e ekonomisë solli një akumulim të kërkesës për kredi që filloi të gjente përgjigje nga sektori bankar kryesisht pas muajit qershor.

Së dyti, kredia e re u ndikua pjesërisht edhe nga skema e dytë e garancisë sovrane prej 16 miliardë lekësh, e akorduar nga qeveria shqiptare për të mbështetur daljen nga kriza të qeverisë shqiptare.

Megjithëse skema nuk rezultoi shumë e suksesshme, ajo sërish ka pasur një ndikim në nxitjen e kredisë në muajt pas rihapjes së ekonomisë.

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, sektori bankar ka disbursuar 166.4 miliardë lekë ose rreth 1.34 miliardë euro kredi të re. Krahasuar me 9-mujorin e vitit të kaluar, kredia e re ka pësuar një rënie me 6.5%, e pritshme në kushtet e një krize ekonomike të paprecedentë prej 23 vitesh.

Rënia më e ndjeshme vërehet në segmentin e individëve, ku kredia e re paraqitet në rënie me 12.7% krahasuar me 9-mujorin e vitit të kaluar. Por, nga ana tjetër, duhet theksuar se rënia në krediën për individë erdhi sidomos gjatë muajve të mbylljes së ekonomisë.

Lexo edhe :   Shqipëria dhe Kosova me më pak banka në raport me popullsinë

Pas qershorit, tendenca është në përmirësim gradual dhe të vazhdueshëm. Gjatë shtatorit, kredia e re për individët shënoi vlerën e 6.1 miliardë lekëve, niveli më i lartë i regjistruar këtë vit dhe në rritje me 16% krahasuar me shtatorin e vitit të kaluar.

Lexo edhe :   Shqipëria dhe Kosova me më pak banka në raport me popullsinë

Ndërkohë, kredia për biznesin për 9-mujorin shfaqet në rënie më të përmbajtur, me 3.2%. Bankat kanë dhënë afërsisht 1 miliardë euro kredi për bizneset këtë vit dhe ky segment është mbështetur më shumë në skemat e garancisë të qeverisë shqiptare.

Për shtatorin, kredia e re për biznesin ishte 14.6 miliardë lekë, pothuajse në të njëjtin nivel me shtatorin e vtiit të kaluar.

Shifrat e shtatorit tregojnë se kreditimi i ekonomisë ka fituar një lloj qëndrueshmërie, me një rimëkëmbje ndoshta edhe më të shpejtë se parashikimet, në muajt pas karantinës. Por, e ardhmja sërish ngelet e pasigurt. Keqësimi i gjendjes së pandemisë dhe rreziku në rritje për masa të reja kufizuese janë faktorë që mund të ndikojnë kreditimin gjatë muajve të mbetur të vitit./Monitor/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

29-vjeçari dhunon e kanos mjekun e urgjencës në Elbasan, policia zbardh detajet

Blutë e Elbasanit kanë prangosur një 29-vjeçar, pasi ka goditur një mjek dhe e ka kërcënuar. Shtetasi me iniciale K.G., ka goditur mjekun me...

“Kur ka pasur tradhti…”, Vin Veli flet për ndarjen me Bora Zemanin

Vin Veli prej kohësh ka dëshmuar se ka marrëdhënie mjaft të mira me ish-partneren e tij Bora Zemani, me të cilën ka edhe një...

Braçe zbardh pasurinë ‘e çmendur’ të Lulzim Bashës

Sikundër Rama, bluzat e bardha, edhe zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, lidhur me deklaratat për fshehjen e numrit...

Pas Greqisë, një tjetër shtet shtrëngon masat për Shqipërinë

Pas Greqisë, edhe Mali i Zi ka kufizuar lëvizjet e qytetarëve shqiptarë. Për shkak të rëndimit të situatës si pasojë e koronavirusit, Mali i...

Horoskopi, 21 nëntor 2020

Dashi Mundohuni të shmangni stresin e udhëtimeve në distanca të gjata. Natyra gazmore e anëtarëve të familjes do të lehtësojë atmosferën në shtëpi. Ndërhyrja e...