E martë, 26 Janar, 2021
8 C
Tirana

Kosovë/ Qeveria ndan nga 300 euro për personelin mjekësor

Personeli mjekësor që po trajton pacientët me COVID-19, në muajin gusht, përveç pagës mujore do të marrin si kompensim edhe 300 euro të tjera.

Ky vendim është marrë në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, ku u tha se ndarja e këtyre mjeteve po bëhet për “mbështetjen e personelit që është në vijën e parë të fronit kundër pandemisë”.

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami tha se “ky vendim parasheh kompensimin për dy muaj, korrik dhe gusht, për mjekët dhe infermierët që kanë qenë dhe janë aktivë gjatë kësaj periudhe dhe i përmbushin kushtet”.

Në sektorin publik, paga mujore e mjekut është rreth 600 euro në muaj, ndërsa infermierët për punën e tyre paguhen me rreth 400 euro.

Punëtorët shëndetësorë në Kosovë në vazhdimësi kanë kërkuar rritjen e pagave. Kjo ishte paraparë të bëhej përmes Ligjit të pagave, por i njëjti, më 30 qershor, u shpall jokushtetues nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës.

Ditëve të fundit, Kosova ka regjistruar numër të lartë të rasteve të reja me koronavirus, më shumë se 200 brenda ditës.

Sipas të dhënave të fundit, në Kosovë, që prej 13 marsit, deri më 28 korrik, janë regjistruar 7,652 raste pozitive me koronavirus. Prej tyre, 192 pacientë kanë vdekur dhe 4,129 janë shëruar, shkruan “Rel”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...

Kreshnik Spahiu: Ndragheta nuk hyn tek ne sepse ka frikë nga mafia shqiptare

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka dhënë një ide tjetër lidhur me përgjimet e antimafias për lidhjet e Ndrangheta-s me mafien shqiptare. Sipas tij, Ndrangheta...

Aksident në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë (Emri)

Një aksident i rëndë nga ndodhur në qytetin e Vlorës, ku për pasojë ka humbur jetën një punonjë i policisë. Në aksident janë përfshirë dy...