E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

Kosovë, mbi 700 raste të reja me Covid-19

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të mos ketë ndryshime, pasi autoritetet regjistrojnë me qindra raste të të infektuarve në baza ditore.

Të mërkurën Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se gjatë 24 orëve të fundit, nga 1.651 mostra të testuara, 704 kanë dalë pozitive në koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Sipas raportit, gjatë kësaj periudhë janë shënuar edhe 9 raste të vdekjes që lidhen me sëmundjen COVID-19.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 (82, 76 vjeç), Drenas 1 ( 64 vjeç), Ferizaj 1 ( 81 vjeç), Gjakovë 1 ( 77 vjeç), Suharekë 1 ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 ( 83 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Të shëruar janë konfirmuar 391 pacientë. Aktualisht në Kosovë janë 13.168 raste aktive me koronavirusin e ri.

Që nga fillimi i pandëmisë në mesin e muajit mars në Kosovë janë regjistruar gjithsej 36.253 raste të të infektuarve me koronavirusin e ri, prej tyre 948 kanë vdekur ndërsa 22.137 janë shëruar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/Ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...