E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

“Korrupsioni në Shqipëri s’ka ngjyra, është në të gjitha nivelet”

Duke iu referuar raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë, analisti Arjan Curri tha se korrupsioni në Shqipëri është në të gjitha nivelet dhe nuk ka ngjyra. I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili në News24 Curri deklaroi se pastrimin nga korrupsioni nuk e bën qeveria, por sistemi i drejtësisë.

Pastrimin nga korrupsioni nuk e bën qeveria, e bën sistemi drejtësisë. Ajo që mendoj unë është që korrupsioni nuk ka ngjyrë. Njerëzit e mëdhenj janë gjithmonë të këqij edhe nëse ushtrojnë influencë dhe jo pushtet. Korrupsioni është në të gjitha nivelet. A ka sistemi në dorë ta pastrojë veten?

Është situata e njëjtë sepse janë të njëjtët njerëz që i lënë vend njëri-tjetrit. Korrupsioni nuk ka ngjyrë dhe situatën e ke njëlloj në çdo qelizë të shoqërisë shqiptare”- tha Curri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...