E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Koronavirusi, 37 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije, se janë regjistruar 37 raste të reja me Covid-19, nga 4.593 testime të kryera.

Të infektuarit kanë rezultuar në këto bashki: 10 raste në Tiranë, 7 në Shkodër, nga 4 raste në Fier, Elbasan, Lezhë, nga 2 raste në Kavajë, Kamëz, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Krujë, Vau i Dejës.

Fatmirësisht, nuk ka patur humbje jete. Po në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 18 pacientë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,205 që nga fillimi i epidemisë. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 20 pacientë, teksa raste aktive mbeten 374.

Me hyrjen e variantit Delta në vend, autoritetet shëndetësore apelojnë qytetarët për respektimin e masave të distancimit fizik, vendosjen e maskave në ambientet e brendshme dhe higjenën, të cilat janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit.

Statistika (30 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 37

Të shëruar në 24 orë 18

Të shtruar në spitale 20

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 4593

Testime totale 896,662

Raste pozitive 133,036

Raste të shëruara 130,205

Raste Aktive 374

Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 137

Elbasan 55

Kukës 33

Lezhë 32

Vlorë 28

Fier 20

Shkodër 22

Korçë 15

Berat 14

Durrës 14

Gjirokastër 4

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...