E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Gjykata e Lartë me 9 anëtarë, Kim: Reforma në drejtësi të japë rezultate

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim ka përshëndetur emërimin e gjyqtarit Asim Vokshi në Gjykatën e Lartë, ku tashmë ky intitucion ka 9 anëtarë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kim thekson se duhet të ecim më tej hap pas hapi, në mënyrë që Reforma në Drejtësi të mund të sjellë më shumë rezultate.

”Gjyqtari i 9 -të është emëruar sot në Gjykatën e Lartë. Faleminderit edhe një herë Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Presidencës. Një tjetër për të shkuar kështu që Lartë Ct mund të emërojë gjyqtarë në Const Ct. Le të vazhdojmë të ecim përpara, hap pas hapi, në mënyrë që reforma në drejtësi të japë më shumë rezultate dhe të mbetet në rrugën drejt saj.”, shkruan ambasadorja Kim në rrjetin social, Twitter.

Gjykata e Lartë, nga sot bëhet me 9 (nëntë) gjyqtarë, nga 19 anëtarë, që duhet të ketë, sipas vendimmarrjes së KLGJ-së. 4 ditë më parë presidenti Meta firmosi dekretin për emërimin e zotit Artur Kalaja, si anëtari i tetë në Gjykatën së Lartë.

Pas këtij emërimi ambasadorja amerikane Yuri Kim e cilësoi si një hap të rëndësishëm të zbatimit të Reformës në Drejtësi. Diplomatja amerikane kujton se me emërimin e anëtarit të 10-të atëhere Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin e nevojshëm për të caktuar 3 gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...