E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Koronavirusi ekziston! Silva Bino: E kalova në formë të rëndë, ndërgjegjësohuni

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino, u bën thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes për veten dhe të afërmit e tyre, pasi Covid-19 ekziston dhe virulenca nuk ka ndryshuar. Me anë të një videoje, ajo ka rrëfyer eksperiencën e saj në përballjen me infeksionin, ku thotë se e ka kaluar në një formë të rëndë.

Të gjithë ata që nuk besojnë tek koronavirusi, ajo u ka kërkuar që të lexojnë faktet, e mbi të gjitha të dëgjojnë historitë njerëzore nga të cilat ka shumë. Kjo sëmundje nuk të lë të mbushesh dot me frymë, dhe pasojat më pas janë fatale.

“Covidi ekziston. Covidi paraqitet në disa forma, midis të cilave janë forma të lehta, mesatare, të rënda dhe tepër të rënda.

Virulenca siç thuhet shpesh herë, nuk ka ndryshuar. Pra shkalla e formave të rënda mbetet e njëjtë. Personalisht kalova një formë të rëndë, pra e provova vetë çdo të thotë të kalosh Covid në formë të rëndë.

Për të gjithë ata që nuk besojnë, duhet të jenë të kujdesshëm, të lexojnë faktet. Duhet të dëgjojnë historitë njerëzore, nga të cilat ka shumë.

Të cilat tregojnë se sa e rëndë është sëmundja, kur nuk mbushesh dot me frymë, kur nuk merr dot oksigjenin. Dhe duhet pikërisht për këtë arsye të jenë të kujdesshëm, të mbrojnë veten dhe të afërmit e tyre.

Pavarësisht moshës, pavarësisht kanë apo jo sëmundje shoqëruese. Shpeshherë Covidi nuk pyet”, shprehet Silva Bino.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...