E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Pipero: Është shumë e këshillueshme mbajtja e higjienës

Infeksionisti Pëllumb Pipero mbrëmjen e sotme ishte i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24”, prej ku theksoi se personat me imunitet të ulët dhe ata mbi 60 vjeç janë më të rrezikuarit nga virusi misterioz që po qarkullon së fundmi.

Pipero pohoi se është shumë e këshillueshme mbajtja e higjienës, si larja e duarve me sapun, me qëllim që të parandalohet çdo lloj infeksioni i mundshëm.

“Virusi mund të bjerë në persona me imunitet të ulët dhe në moshë mbi 60 vjeç. Pra njerëzit që kanë një sëmundje, kanë më shumë gjasa që të preken. Mirëpo evidencë për koronovirus nuk ka. Ky virus ka vdekshmëri të ulët. Sa i përket koronavirusit, më i lehtë është parandalimi.

Duhen larë duart me ujë dhe sapun, që të kemi sa më pak probleme. Higjiena është shumë e rëndësishme. Nuk ka ende mjekim për koronavirusin. Në këtë rast vlen shprehja ‘parandalimi është më i mirë sesa kurimi’”, tha Pipero.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...