E premte, 10 Prill, 2020
20 C
Tirana

Koronavirusi/ Kina ndërton spitale, Nju Jorku pret pacientët në anijen spitalore

loading...

Një spital lundrues do të vijë në shërbim të pacientëve të infektuar me koronavirus. Guvernatori i Nju Jorkut e ka përcjellë këtë lajm për gazetarët, ndërsa konfirmoi se i ka të gjitha kapacitetet për të përballuar këtë pandemi.

Marina amerikane do të dërgojë një anije spitalore me 1.000 shtretër, në portin e Nju Jorkut. “Eshtë një hap i jashtëzakonshëm, padyshim, bëhet fjalë për një spital lundrues që do të shtojë kapacitetet”, tha Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo.

Guvernatori Cuomo tha se ai dhe presidenti Trump po “luftojnë të njëjtën luftë”, dhe janë në të njëjtën llogore.

Guvernatori zbuloi se ai foli me presidentin Donald Trump, i cili do të autorizojë anijen spitalore për t’u vendosur në Nju Jork. Përveç 1.000 shtretërve, anija është e pajisur edhe me salla operacioni.

Kjo masë e menjëhershme është ndërmarrë, pasi shteti nuk i ka mundësitë për të ndërtuar një spital në kohë rekord, sikundër e bëri Kina.

Guvernatori Cuomo dhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Bill de Blasio kanë ditë që thonë se sistemi spitalor i Nju Jorkut mund të mbingarkohet. Kjo pasi numri i rasteve të personave të infektuar po shtohet nga ora në orë. “Ne nuk mund të ndërtojmë spitale të reja brenda 45 ditësh,” tha Cuomo. “Qeveria federale mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme. Dhe ne kemi nevojë për ndihmën e qeverisë federale”.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Firmoset marrëveshja/ Kontribut prej 700,000 dollarë nga Zvicra, Norvegjia e UNDP

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka nënshkruar sot një partneritet me Ambasadën e Zvicrës, Ambasadën Mbretërore të Norvegjisë për Shqipërinë, dhe Programit për...

E kaloi jetën si pjesë e “shfaqjeve të pazakonta”, njihuni me njeriun me fytyrë luani

Quhej “shfaqja më e madhe në botë”. Ishte bashkimi i 2 trupave më të famshme të cirkut në botë, që performonin numrat më argëtues...

“Me pak durim do dalim me kokën lart”, Rama: Nga nesër në orën 13:00 do mbylleni në shtëpi

Nga nesër në orën 13:00 e deri të hënën në orën 05:00, gjithçka do të jetë e mbyllur në vendin tonë. Kjo fashë orari...

Princi Charles dhe Camilla festojnë përvjetorin e martesës në karantinë

Dje, 9 Prill 2020, Princi Charles dhe Camilla kanë festuar përvjetorin e pesëmbëdhjetë të martesës. Të dy u ribashkuan pas shërimit të Charles nga koronavirusi. Ne...

Si dilet nga izolimi duke shpëtuar si njerëzit ashtu edhe ekonominë

Nga: Ian Mulheirn “The Indipendent” Si mund të shpëtojmë nga bllokada e shkaktuar nga koronavirusi? Disa mund të thonë se shtrimi i kësaj pyetje është...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT