E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Tre skenarë të frikshëm për Iranin, ja se sa parashikohet të jetë numri i viktimave

Lexo edhe ...

Italia ende nuk po e merr veten, publikohet bilanci për 24 orët e fundit

U bënë ditë të tëra tashmë që Italia shënon më shumë se 800 viktima nga koronavirusi, brenda një dite të vetme. Edhe sot kjo gjë...

Koronavirusi/ Ndërrojnë jetë 2 persona në Spitalin Infektiv

Në Spitalin Infektiv kanë ndërruar jetë 2 persona si pasojë e koronavirusit. Bilanci i viktimave në Shqipëri shkon në 15. Informacionin e mësipërm e ka konfirmuar...

Thaçi e çoi në Kushtetuese, rrëzohet vendimi i qeverisë së Kosovës

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që vendimi i 23 marsit 2020 i Qeverisë së Kosovës për të kufizuar lëvizjen e lirë të qytetarëve nuk është...

Rama mesazh në serbisht për Vuçiç, ja çfarë i kërkon

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje presidentit serb, Aleksandar Vuçiç që të lejojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova. Përmes disa postimeve në...

Nëse njerëzit nuk vetë-karantinohen, e po kështu injorojnë udhëzimet e autoriteteve, në Iran mund të vdesin rreth 3.5 milionë njerëz. Ky parashikim vjen nga një raport i përgatitur nga shkencëtarë të Universitetit “Sharif” në Iran.

Raporti në fjalë, i publikuar në faqen e lajmeve “Tinn”, përshkruan tri skenarë mbi pasojat e mundshme të koronavirusit në Iran.

Skenari i parë tregon se çfarë do të ndodhë nëse karantina zbatohet plotësisht. Sipas këtij skenari, në të cilin 80 për qind e njerëzve do të izoloheshin nga njëri-tjetri, numri i rasteve vlerësohet të arrijë në 120.000 dhe ai i vdekjeve në rreth 12.000 në ditët e para të muajit prill, kur epidemia do ta arrinte kulmin.

Sipas skenarit të dytë, në të cilin masa e karantinës nuk do të zbatohej plotësisht dhe kontakti mes njerëzve do të ishte 50 për qind, parashikohet që deri në fund të prillit numri i rasteve të jetë 300.000 dhe ai i vdekjeve rreth 110 mijë.

Skenari i tretë është ai që nëse karantina nuk do të zbatohej. Parashikohet përkeqësim i shëndetit publik dhe shkalla e përhapjes së virusit pritet të jetë rreth 65 përqind. Në këtë rast thuhet se kulmi i epidemisë do të vazhdojë deri në ditët e fundit të majit, dhe numri i të infektuarve do të jetë rreth 4 milionë dhe ai i vdekjeve 3.5 milionë.

Në Iran zyrtarisht janë njoftuar 988 viktima dhe 16.169 raste të personave të infektuar.

Sapo u sinjalizuan rastet e para, shtetet më të fuqishme ishin në konkurrencë me njëri-tjetrin për krijimin e një vaksine, për ti dhënë fund kësaj gjëndje të jashtëzakondshme.

SHBA filluan fazën e parë të një vaksine eksperimentale, e bazuar në teknologjinë mRNa e zhvilluar nga grupi i bioteknikës Moderna dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë.

Vaksina e zhvilluar nga Cansino dhe studiuesit ushtarakë kinezë, është ajo në të cilën janë shpresat më të mëdha në Kinë, ku aktualisht janë në zhvillim nëntë vaksina. Testet e para klinike të të cilave priten të bëhen në muajin prill.

Japonia është gjithashtu duke vrapuar për gjetjen e një kure. Sipas Reuters, një kompani e kontrolluar nga Fujifilm, po prodhon një antiviral të quajtur Avigan dhe i njohur edhe si Favipiravir, i cili ka dhënë rezultate të mira në shërimin e të infektuarve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Italia ende nuk po e merr veten, publikohet bilanci për 24 orët e fundit

U bënë ditë të tëra tashmë që Italia shënon më shumë se 800 viktima nga koronavirusi, brenda një dite të vetme. Edhe sot kjo gjë...

Koronavirusi/ Ndërrojnë jetë 2 persona në Spitalin Infektiv

Në Spitalin Infektiv kanë ndërruar jetë 2 persona si pasojë e koronavirusit. Bilanci i viktimave në Shqipëri shkon në 15. Informacionin e mësipërm e ka konfirmuar...

Thaçi e çoi në Kushtetuese, rrëzohet vendimi i qeverisë së Kosovës

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që vendimi i 23 marsit 2020 i Qeverisë së Kosovës për të kufizuar lëvizjen e lirë të qytetarëve nuk është...

Rama mesazh në serbisht për Vuçiç, ja çfarë i kërkon

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje presidentit serb, Aleksandar Vuçiç që të lejojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova. Përmes disa postimeve në...

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT