E premte, 4 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Koronavirusi ka qenë prezent që në janar në Shqipëri? Ja çfarë thonë ekspertët

Më të lexuarat

Foto/ Vaksina anti-covid mbërrin në Britaninë e Madhe

Vaksinat anti-covid kanë mbërritur në Britaninë e Madhe. Sipas ''Daily Mail'', mbërritja e tyre ka ndodhur përmes një operacioni sekret, me kamiona të pamarkuar, për...

Vaksinat/ Drejtori ekzekutiv i Pfizer jep lajmin e shumëpritur

Një ditë më parë, Britania i dha autorizim emergjent vaksinës eksperimentale të zhvilluar nga Pfizrer dhe BioNTech. Britania është vendi i parë perëndimor që...

Vaksina anti Covid/OBSH do lëshojë certifikata elektronike

Një ditë më parë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe vaksinat anti-Covid. Për çështje sigurie, mbërritja e tyre ka ndodhur përmes një operacioni sekret,...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Shkencëtarët në SHBA pretendojnë se kanë gjetur ilaçin për ndalimin e pandemisë

Studiuesit nga universiteti shtetëror në Georgia të SHBA-ve, pretendojnë se kanë zbuluar ilaçin anti-bakterial i cili brenda 24 orëve parandalon që të sëmurët të...

Moderatorja shqiptare konfirmon lidhjen me këngëtarin e njohur (FOTO-VIDEO)

Moderatorja Dojna Mema ka zyrtarizuar lidhjen e saj me Vlashent Satën. Me postimin e saj të fundit në Instagram, Dojna ka zbuluar në një...

Donaldi i shpreh publikisht dashurinë Bora Zemanit (FOTO-VIDEO)

Moderatorja Bora Zemani dhe aktori e njëkohësisht moderatori Donald Veshaj, çdo ditë e më shumë po e bëjnë publike lidhjen e tyre. Ata nuk...

Piktori i njohur humb betejën me virusin, gazetari rrëfen bisedën e fundit

Piktori Besim Tula ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit. Për ndarjen nga jeta të piktorit, ka reaguar miku i tij, gazetari Ilir Kadia,...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Në mbledhjen e sotme online të Komitetit Teknik të Ekspertëve, në lidhje me situatën nga koronavirusi u diskutua edhe për faktin se kur është evidentuar rasti i parë në Shqipëri.

Prej disa ditësh ka qarkulluar në media lajmi se koronavirusi në Shqipëri mund të ketë qenë prezent që nga muaji janar.

Por mjeku Tritan Kalo, shefja e Infektivit Najada Çamo dhe Andi Koraqi të cilët ishin prezentë në këtë mbledhje, ritheksuan se rasti i parë me COVID-19 në Shqipëri ishte ai i datës 8 mars.

“Në opinionin tim dhe nga rezultate që kam parë, nuk mendoj se kemi pasur raste që nga janari apo nga përpara. Them se COVID, sëmundja ka ardhur nga fqinji jonë, Italia. Dhe më pas erdhi tek neve. Edhe nga rezultatet që shoh, nuk është se është pjesë e lartë e popullsisë që ka kaluar”, tha Koraqi.

Të njëjtën tezë mbrojti edhe Tritan Kalo.

“I kam shprehur mendimet e mia. Pasi të arrish në një përfundim për fillimin e një epidemie duhet të plotësohen disa faktorë. Së pari është fakto epidemiologjik, se kur ke izoluar rastin e parë, Së dy; faktori seriologjik. Nëse një përqindje e caktuar e popullatës, e kalon pragun 15-20 %, duhet kombinuar me klinikën e të sëmurëve që janë paraqitur në shërbim, apo dhe shtimi i vdekjeve me infeksione respiratorë, që për mua nuk më rezulton i lartë në këto kohë. Një element tjetër është dhe ai radiologjik apo imazherik. Ato merren si sinjifikative për COVID-19”, pohoi ai.

Lexo edhe :   Vaksinat/ Drejtori ekzekutiv i Pfizer jep lajmin e shumëpritur

Ndërkohë, doktoreshë Najada Çomo tha se në muajin janar ka një fluks të shtuar të pacientëve për shkak të gripit.

“Në muajin janar kemi një fluks të shtuar të pacientëve për shkak të gripit. Ka një problem, që në fund të muajit janar ne kemi kërkuar për rastin e parë, pasi kishim lidhje me Kinën. Vëmendja jonë që në fund të muajit dhjetor, ka qenë në gatishmëri, pasi kërkonim raste. Ne nuk kishim raste të shtuara për të identifikuar. Nuk mund të kishim raste të shumta kur masat ishin të pakta, dhe tani që masat i kemi të shumta, te kemi raste të pakta. A ka pasur pneumoni intensticiale? Padyshim po. Ajo ka shumë faktor. I përgjigjem zyrtarisht kësaj pyetje se në Shërbimin Infektiv nuk mund të ketë pasur kurrsesi persona të infektuar nga COVID-19 me parë”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Palmer: SHBA shpreson që BE të hapë Konferencën Ndërqeveritare për Shqipërinë

Shtetet e Bashkuara shpresojnë që Konferenca Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së të organizohet para fundit të presidencës gjermane të Bashkimit Evropian. Zëvendës Ndihmës Sekretari...

Video/ Kushtoi 75 mln euro, tapeti i “Air Albania” në gjendje skandaloze

Është mbyllur në barazim pa gola pjesa e parë e derbit të kryeqytetit Tirana-Partizani. Por, në një stadium pa tifozë ajo që ra në sy...

Memet nuk ndalohen dhe dyqani na ectë mbarë, inshallah

Nga: Mentor Kikia Java që po mbyllim na përballi me dy lajme shumë të rëndësishme. E para: Kryeministri Rama nuk do na i ndaloje memet. Sepse...

Evropa duhet të rreshtohet kundër Kinës, dhe në krah të SHBA-së

Nga Philip Stephens “Financial Times’ Midis trashëgimisë që po lë administrata e Donald Trump, është një shqetësim i qëndrueshëm midis aleatëve të Amerikës, se ajo...

Zyrtare: Stadiumi i Napolit do të quhet “Diego Armando Maradona”

Tashmë është zyrtare. Napoli ndryshon emrin e stadiumit “San Paolo” dhe që nga sot do të quhet ”Diego Armando Maradona”. Komuna e Napolit pas mbledhjes...