E shtunë, 4 Korrik, 2020
30 C
Tirana

Koronavirus, Kate dhe William: “Kushtojini vëmendje shëndetit mendor”

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Izolimi për shkak të koronavirusit është stresues për shumë njerëz, kështu që Princi William dhe gruaja e tij Kate kanë vendosur të rrisin vetëdijen midis qytetarëve britanikë dhe jo vetëm për rëndësinë e kujdesit për shëndetin mendor dhe sigurimin e qasjes së lehtë në shërbime për të gjithë për mbështetje psikologjike.

Në një intervistë për BBC, William gjithashtu specifikoi se sa shpesh personeli i kujdesit shëndetësor e gjejnë veten të detyruar të menaxhojnë dhimbjen dhe vetminë e pacientëve me Covid-19.

Cifti mbretëror foli për gjendjen shpirtërore në të cilën shumë njerëz po e gjejnë veten për shkak të izolimit, të karakterizuar nga ankthi, zhgënjimi dhe vetmia, dhe ndërsa mirëqenia fizike e individëve u mor në konsideratë, duke u dhënë atyre mundësinë për të dalë nga shtëpia për një sport të vogël, nuk iu kushtua vëmendje mirëqenies psikologjike, po aq e rëndësishme.

Në fakt, Kate tha: “Ajo që është jashtëzakonisht e rëndësishme është të mos harroni mirëqenien tuaj psikologjike, si dhe të siguroheni që të qëndroni në kontakt me të dashurit, në telefon ose në internet, për të pasur biseda”.

Lexo edhe :   Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Cifti mbretëror tregoi ndjeshmëri të madhe gjatë këtij emergjence dhe një mirënjohje të sinqertë dhe të përzemërt për stafin e NHS, dhe prandaj theksuan se ne jemi të gjithë në të njëjtën varkë në këtë gjendje dhe më se është normale që të kemi nevojë për ndihmë për te perballuar psikologjikisht karantinën, për këtë arsye është thelbësore të jepni një dorë për të gjithë ata që kane nevojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Me gruan që më dha jetën”, Rama poston foton e veçantë për ditëlindje

Sot është një ditë e veçantë për kryeministrin Rama, i cili feston 56 vjetorin. Në këtë ditë të shënuar e plot emocione, ai ka...

SPAK nis aksionin, u konfiskon miliona euro pasuri të investuar nga trafikantët në Shqipëri

Struktura e Posaçme e Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka kërkuar konfiskimin e pasurisë së Ilirjan, Adriatik dhe Lindita Memias. Adriatiku dhe Lindita Memia...

“Faturat ju janë rritur nga viti në vit”, Basha jep premtimet nga Pogradeci (VIDEO)

Kryedemokrati Basha, në një lidhje 'live' nga Pogradeci, ka folur për situatën e vështirë ekonomike që gjendet ky qytet. Ai ka vizituar nga afër...

Detajet/ Sekuestrohen mbi 31 mijë euro në Rinas. Ja kujt iu gjetën e për çfarë dyshon policia

Policia Kufitare e Rinasit ka evidentuar dhe goditur dy raste të mosdeklarimit të të hollave në kufi. Në hyrje të Shqipërisë, gjatë kontrollit të...