E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet e Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në ujërat në brigjet e Japonisë, kanë raportuar ushtritë e Koresë së Jugut dhe Japonisë.

Pheniani zbuloi llojin “e ri” të raketave të lëshuara nga nëndetëset në janar, duke e përshkruar atë si “arma më e fuqishme në botë”. Kjo lëvizje vjen ndërsa Koreja e Jugut, Japonia dhe shefat e inteligjencës amerikane thuhet se takohen në Seul, për të diskutuar Korenë e Veriut. Javët e fundit, Pheniani ka ndërmarrë një mori testesh të asaj që pretendohet se janë raketa me rreze të gjatë lundrimi dhe armë kundërajrore.

Disa nga këto teste shkelin sanksionet e rrepta ndërkombëtare. Koreja e Veriut është e ndaluar në mënyrë specifike nga Kombet e Bashkuara, për të testuar raketa balistike, si dhe armë bërthamore.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut, thanë se një raketë u lëshua nga porti i Sinpo, në lindje të Koresë së Veriut, ku Pyongyang zakonisht bazon nëndetëset e tij. Ai u ul në Detin Lindor, i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se ishin lëshuar dy raketa balistike, duke i quajtur lëshimet “për të ardhur keq”.

Nisja vjen kur Koreja e Jugut zhvillon armët e saj, në atë që vëzhguesit thonë se është shndërruar në një garë armatimi në gadishullin Korean.

Seuli po mban atë që thuhet të jetë ekspozita më e madhe e mbrojtjes e Koresë së Jugut. Thuhet se do të zbulojë një avion të ri luftarak, si dhe armë të drejtuara si raketa. Gjithashtu pritet që së shpejti të lëshojë raketën e saj hapësinore.

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut teknikisht mbeten në luftë, pasi Lufta e Koresë, e cila ndau gadishullin në dy vende dhe që pa SHBA -të që mbështesnin Jugun, përfundoi në 1953 me një armëpushim.

Lexo edhe :   Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un, tha javën e kaluar se ai nuk dëshiron që lufta të shpërthejë përsëri në gadishullin Korean, por deklaroi se vendi i tij duhet të vazhdojë zhvillimin e armëve për vetëmbrojtje kundër armiqve, përkatësisht SHBA të cilat ai i akuzoi për armiqësi. I dërguari amerikan në Korenë e Veriut, Sung Kim, është aktualisht në rrugën e tij për në Korenë e Jugut, për të diskutuar se si të rifillojë dialogun me Phenianin, dhe nëse duhet të ketë një deklaratë zyrtare të përfundimit të Luftës Koreane.

Lexo edhe :   Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Në 24 orët e fundit, ai ka përsëritur qëndrimin e administratës Biden, se është e hapur për takim me Korenë e Veriut pa parakushte. Bisedimet e mëparshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut u ndërprenë, për shkak të mosmarrëveshjeve themelore mbi denuklearizimin. SHBA dëshiron që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, para se të lehtësohen sanksionet, por Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...